Haberler

Atakum Belediyesi’nde AKP’li yönetimden kalan borçlar yüzünden belediyenin hesapları bloke edildi

Samsun Atakum Belediyesi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla belediyenin banka hesaplarına İzmir 16. İcra Dairesi tarafından haciz konulduğunu duyurdu. “Sesimizi artık duyun” başlığı ile yapılan açıklamada belediyenin hesaplarının tam 6 gündür bloke olduğu öğrenildi.

BirGün’den Deniz Güngör’e konuşan CHP’li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, belediyenin AKP döneminden kalma yaklaşık 200 milyon liralık borcu olduğunu belirterek, “Kamu hesaplarına haciz konulamaz” maddesi uyarınca itirazda bulunduklarını söyledi. İtirazlarının kabul edildiğini ancak haczin kaldırılmadığını aktaran Deveci, belediyenin önceki AKP döneminden kalma yüklü miktarda borcu olduğunu söyledi. İzmir’den bir alacaklının, belediyenin tüm hesaplarının haczine ilişkin dava açtığını söyleyen Deveci, yapılan uygulamanın hukuksuzluğuna dikkat çekti. Deveci, “Kamu eliyle üzerimize yıldırma politikası uygulanıyor” dedi.

AKP döneminde borçlanıldı, AKP’li belediyeler icraya veriyor

Eski AKP’li Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı döneminden kalan borçlar nedeniyle belediyenin hesaplarının bloke edildiğini söyleyen CHP’li Deveci, “Şu an Atakum Belediyesi 6 gündür çalışmıyor. Belediyeyi kazandığımız 2,5 yıldan beri karşılaşmadığımız engel kalmadı” ifadelerini kullandı.

Belediyenin önceki dönemdeki borçları nedeniyle kırsal alandaki tüm taşınmazları için iktidarın desteklediği bir alacaklının İcra Dairesine başvurarak satışa çıkarttığını vurgulayan Deveci, “Samsun Büyükşehir Belediyesi de icraya girdi ve bu taşınmazların bir bölümünü satın aldı” diye konuştu.

Konuya ilişkin bankalara başvurduklarını belirten Deveci, alınan hukuksuz kararın geri çekilmesi için gerekli yerlere talepte bulunduklarını belirtti.

Belediyeye kredi verilmiyor

Alınan hukuksuz kararın kendilerini köşeye sıkıştırmak için yapıldığını belirten Deveci, “Bizi köşeye sıkıştırarak yıldırmaya çalışıyorlar” dedi. Ancak belediye olarak yaşanan zorlukların altından kalkacaklarını söyleyen Deveci, “2,5 yıldır buna benzer zorluklarla karşılaşıyoruz ama Atakum Belediyesi bunun altından kalkacaktır” diye konuştu. Atakum Belediyesinin önceki dönemde AKP’nin yönetiminde olduğunu hatırlatan Deveci, “Bizden önce belediyeye bir yığın kredi verildi. Ancak şu an verilmiyor, bundan büyük baskı ne olabilir?” diye sordu.

Yönetimi sırasında belediyeden işçi çıkarmadığını belirten Deveci, “Ben kimsenin ekmeği ile oynamadım, hiçbir zaman bu AKP’li bu başka partili diyerek kimseyi ayırmadım” vurgusunu yaptı. Seçimi kazandıkları günden itibaren parti rozetini çıkartarak Atakum Belediyesi için çalıştığını söyleyen Deveci son olarak şunları dile getirdi: “Biz burada halk için uğraşıyoruz ancak nedense Ankara’da siyaseti yöneten kişiler burada yaşananları görmüyor. Burada tarafsız bir destek almıyoruz ama pes etmeyeceğiz bunu bilsinler istiyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir