Haberler Telgrafın Telleri

Ateşli silahlar yönetmeliğindeki değişikliği,Uykusuz Dergisi kapağına taşıdı

ETELGRAF HABER:

Resmi Gazete’de yayınlanarak silah taşıma kapsamı genişletilen, Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik” Haftalık mizah ve karikatür dergisi Uykusuz kapak konusu olarak gündeme taşıdı.

Uykusuz’un kapağında yer alan karikatürün açıklamasında şu sözlere yer verildi:

“İktidarı boyunca bireysel silahlanmayı artıran politikalar izleyen AKP, yeni yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle silah kullanma ve taşıma işlemlerini daha da kolaylaştırdı.”

Yönetmeliğin kapsamı :

“Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik”te değişikliğe gidildi. Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre, Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşların en üst yöneticileri de silah ruhsatı alabilecek.

Ayrıca, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı, üyeleri ve bu görevde bulunmuş olan kişiler ile büyükşehir belediyesi genel sekreteri, il özel idaresi genel sekreteri ve yine bu görevde bulunmuş olanlarında silah taşıyabilecek olmasının yanı sıra, yönetmelikte, demirbaş tabanca verilmesine ilişkin olan bölümde yer alan “subay”, “astsubay” ve “uzman jandarma çavuşlar” ibaresine, “uzman erbaş” da eklendi. Yeni yönetmelikte silah taşıma yetkisi verilenler şöyle: 

  • Özel güvenlik teşkilatı kurulmayan kurum ve kuruluşlarda görevli bekçiler görev yerinin dışına çıkarmamak şartıyla, posta ve telekomünikasyon tesislerinin yapım, işletme, bakım, onarım ve muhafazası ile bu tesislere ait bina ve yolların onarım işlerinde görevli yüksek mühendis, mühendis, mimar, eksper, teknisyen, hat bakıcısı, şoför, şoför dağıtıcısı, muhafız, şehirlerarası seyyar memur ve posta dağıtıcıları da görev yaptıkları sırada demirbaşa kayıtlı silahları taşıyabilecek.
  • Öte yandan, TRT Genel Müdürlüğü radyo ve televizyon verici istasyonları ile radyolink istasyonlarında ve enerji nakil hatlarında çalışan başteknisyen ve teknisyenlerle bu tesislerin bakım, onarım ve muhafaza hizmetlerini yürüten başmühendis, mühendis, uzman, başteknisyen, şefteknisyen ve teknisyenlerine de silah taşıma yetkisi verildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir