Haberler

Avukat Ebru Timtik mezarı başında anıldı

“Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucu eyleminin 238’inci gününde yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’i meslektaşları mezarı başında andı.

MA’nın aktardığına göre; Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, “Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucunun 238’inci gününde yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’i Gazi Mahallesi’nde bulunan mezarı başına anıldı. Anma etkinliğinde, “Ebru Timtik ölümsüzdür” pankartı asılırken, mezarı mum ve karanfillerle süslendi. ÇHD İstanbul Şube Başkanı Çiğdem Akbulut, Timtik’i 1 yıl önce kaybettiklerini belirterek, “Bir yıldır Ebru’suz ama asla umutsuz değiliz” dedi.

“38 kiloluk bir devi omuzladık”

Timtik’in yaşamını yitirdiğinde 38 kilo olduğunu dile getiren Akbulut, “38 kiloluk bir devi omuzladık. Onun bir su damlası kadar kalmış bedeni bütün dünyada fırtınalar kopardı. Adalet mücadelesi dünyada 2 milyon avukatta yankısını buldu. Ebru hayatı boyunca bazen bir dost, bazen bir kardeş, bazen bir abla, bazen bir anne gibi yol gösterici oldu bize. Direnişiyle de bütün dünya halklarına mücadeleyi işaret etti” diye belirtti.

Akbulut sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Ebru’muz, bugün burada, seninle birlikte yalnızca sevgili anneciğin Fatma teyzenin başında duruyor olmak isterdik. Biliyoruz ki sen, zalimce tutsak edilişin sona erseydi ilk iş ona koşardın. Çünkü bir röportajında da söylediğin gibi, adaletsizlikler ile dolu kendi kişisel tarihinde adaletsizliklere karşı hep başı dik ve direngen olmayı, küçücük yaşından itibaren ondan öğrenmiştin. Sonra da Dersim’ e koşardın. Ölüm orucunun 198’inci gününde söylemiştin, ‘Dersim’e gitmeden iyileşemem’ diye.  O gün tahliye olsaydın, Dersim’e koşar hem kendini iyileştirir hem de katledilmek istenen dağ keçilerinin hayatını savunurdun.”

“Seni, bitmek bilmeyen bir direnç kaynağı olarak yüreğimiz üstünde taşıyoruz”

Timtik’in “Tahliye olursak adalet mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz” dediğini anımsatan Akbulut, “Sensiz yani çok büyük bir eksikle ama yokluğunun verdiği dinmeyen öfke ile senin için, senin yerine de adalet mücadelesine devam ediyoruz. Bunu çok iyi yaptığın için, halkların özgürlüğü ve hakları için varın yoğunla mücadele ettiğin için tutsak ettiler seni” ifadelerini kullandı.

Akbulut, devamında şunları söyledi: “Bunları bizden alanlara karşı öfkemiz çok daha büyük ve hiç dinmeyecek. Ebru, ‘Hodri Meydan!’ demiştin gizli tanıklara, boş salona okunan 159 yıla, halklara yöneltilen bütün adaletsizliklere. Senin ‘Hodri meydan’ dediğin yerden devam ediyoruz meydan okumaya. Seni, çok sevdiğin derneğin adına koştuğumuz her hak arayışında yaşatacağız. Hep tekrarladığın gibi, adaleti asla sadece kendimiz için istemeyeceğiz. Seni, bitmek bilmeyen bir direnç kaynağı olarak yüreğimiz üstünde taşıyoruz.”

Anma etkinliği Timtik’in sevdiği türkülerin seslendirilmesiyle son buldu.

“Oğlunu ben mi öldürdüm; öyleyse iyi yapmışım”

Öte yandan anmaya katılanlara, polis tarafından kimlik kontrolü yapılmak istendi.

Dokuz8 Haber’in aktardığına göre, Ebru Timtik’in mezarı başında gerçekleştirilen anmaya katılan, Berkin Elvan’ın annesi, Gülsüm Elvan, kendisine kimlik kontrolü yapmak isteyen polislere “Kimliği soruyorsunuz, tanımıyor musunuz? Öldürdüğünüz çocuğun annesiyim” diyerek tepki gösterdi.

Bir polis de Elvan’a “Ben mi öldürdüm; öyleyse iyi yapmışım” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir