Haberler

Ayhan Bilgen yeni parti kuruyor

etelgraf haber-

Eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, yeni bir siyasi hareketin içinde olduğunu ve bunun gelecek seçimlere yetişecek bir siyasi partiye dönüşebileceğini söyledi. Bilgen, bu oluşumun da kısa süre içerisinde deklare edileceğini ifade etti.

Eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, AKP’ye katılmaları yönünde bir teklif geldiğini ancak kendisinin bu teklifi kabul etmediğini belirtti.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Ayhan Bilgen, Eski TBMM Başkanı ve AKP milletvekili Bülent Arınç’ın söylediği “Biz kabul etseydik bize gelip milletvekili olurdu, bizimkiler sırtını dönünce HDP’den teklif alıp oraya gitti.” sözlerine yanıt verdi.

‘AKP’ye katılmamız yönünde teklif oldu’

AKP’ye katılma girişimi olmadığını ifade eden Bilgen, “Benim AK Parti’ye katılma girişimim, talebim, beklentim olmadı. Sadece 2005-2007 arasında, içinde Ertuğrul Günay, Mehmet Bekaroğlu, Haluk Özdalga gibi isimlerin olduğu bir platformumuz vardı; ‘Yeni Siyaset Girişimi’ diye. Oradaki bir grup arkadaş daha sonra AK Parti’ye katıldı. O dönemde bizim de katılmamız yönünde bir teklif oldu, bir değerlendirme yapıldı. Ama ben Türkiye’de muhalefet ihtiyacı olduğunu düşünen biriyim. Kendi açımdan bunu tercih ettim. AK Parti içinde bir değerlendirme yapılmış mıdır onu bilmiyorum. O dönem de dahil olmak üzere bugüne kadar AK Parti’ye yönelik herhangi bir girişimim, talebim, beklentim olmadı.” şeklinde konuştu.

‘Önümüzdeki ay deklere edeceğiz’

Yeni bir siyasi girişim içinde olduğunu söyleyen Bilgen, bu girişimin bir siyasi partiye dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda ise şunları dile getirdi:

Gayet tabi. İhtiyaç kendisini hâlâ hissettiriyorsa, toplumsal destek de buna imkan veriyorsa.. Türkiye’de öncelikle yeni farklı bir siyasal fikre ve siyasal harekete ihtiyaç var diyoruz. Bu siyasal fikir ve siyasal hareket bizim şu anda görüştüğümüz arkadaşlarla ortaklaştığımız, çabası içine girdiğimiz boyutudur.

Bunun bir partiye dönüşmesi, ilk seçime yetişmesi konusu tartışma düzeyinde devam ediyor. Toplumla tartışarak olgunlaştırmamız lazım. Kapalı kapılar ardında benim ya da arkadaşlarımın kararını vereceği bir şey değil bu. Toplumsal sahiplenmeyle o aşamaya gelmeli.

Bu biraz çabalarımızda alacağımız mesafeye ve seçim tarihine bağlı. Seçimin zamanında yapılacağı varsayıldığında bu hâlâ bizim için mümkün ve yetiştirilebilir. Başka bir gelişme olursa bu pratikte zaten hukuki süreç açısından gerçekçi olmayabilir.

Bu durumda da biz toplumsal muhalefete katkı yapmak, toplumsal dinamiklerin siyasete katılımının desteklenmesine dair çalışmaların içerisinde zaten olacağız.

Bunu çok uzatmadan, önümüzdeki ay içerisinde artık, bir platform gibi mi başlayacağız yoksa bir siyasi hareket gibi mi kendimizi deklare edeceğiz, bunu netleştirdikten sonra zaten isimleri de paylaşmış olacağız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir