Ana Sayfa Haberler AYM kararı: Gergerlioğlu’na 30 bin TL tazminat ödenecek

AYM kararı: Gergerlioğlu’na 30 bin TL tazminat ödenecek

0
AYM kararı: Gergerlioğlu’na 30 bin TL tazminat ödenecek

Telgraf Haber:

ANKARA– AYM Genel Kurulu, vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararında ayrıca 30 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği “ihlal kararı” Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi ve Gergerlioğlu avukatlarına tebliğ edildi.

AYM Genel Kurulu kararında, “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, Anayasa’nın 67. maddesinde güvence altına alınan seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine, Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine” oy birliğiyle karar verildiğini belirtti.

30 BİN TL TAZMİNAT ÖDENECEK

Kurul yerel mahkemeye gönderdiği kararında, “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlalinin” sonuçlarının ortadan kaldırılması için Gergerlioğlu’nun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması ile yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesini istedi.  Kurul kararın bir örneğini de Meclis Başkanlığı’na gönderilmesine karar verdi.  Kurul ayrıca Gergerlioğlu’na 30 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

MA/ Zemo Ağgöz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here