Haberler

AYM, keyfi erişim engeli kararlarının ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), pek çok habere ilişkin verilen erişim engeli kararlarının ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetti. Başvuruculara tazminat ödenmesine karar verdi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre; 9 başvuruyu değerlendiren Yüksek Mahkeme, sulh ceza hakimlerince pek çok habere ilişkin verilen erişim engeli kararlarının ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetti. İhlallerin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararları sulh ceza hakimliklerine gönderen AYM, başvuruculara 8 biner lira tazminat ödenmesine de hükmetti.

Yeni ihlallerin önüne geçmez

AYM, önünde benzer pek çok başvurunun bulunduğunu, bu dosyaların hepsinde ihlal kararı verilerek erişim engellerinin kaldırılmasının sağlanabileceği ancak bu durumun yeni ihlallerin önüne geçmeyeceğini belirtti.

Yüksek Mahkeme, yeni hak ihlallerinin yaşanmaması için erişim engeli kararlarının dayanağı olan yasada değişiklik yapılması gerektiği vurguladı. Bu nedenle kararın birer örneği, Meclis ve Adalet Bakanlığına da gönderildi.

Erişim engeli için acil toplumsal ihtiyaç zorunluluğu

Kararda, yeni düzenlemenin çerçevesi de çizildi. Buna göre erişim engeli usulünün kapsamı hukuki ve yeterli açıklıkta olmalı. Erişim engeli için acil toplumsal ihtiyaç zorunluluğu getirilmeli. Kamu makamların müdahale sınırı ortaya konulmalı. Keyfi uygulamalara yol açmayacak güvenceler oluşturulmalı. Erişim engelli kararları istinaf ve temyiz denetimine açılmalı. Sulh ceza hakimlikleri erişim engeli kararlarına son çare olarak başvurmalı.

AYM, 1 yıl içinde yeni yasal düzenleme yapılmazsa önünde bekleyen ve bu sürede yapılacak olan tüm benzer başvurular için hak ihlali kararı verecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir