Kobani’deki çocuklara oyuncak götürmek amacıyla Urfa, Suruç’taki Amara Kültür Merkezi’nde bulunanlara IŞİD bombalı saldırı düzenlemişti.

20 Temmuz 2015’teki intihar saldırısında 33 kişi hayatını kaybetmişti.

IŞİD üyesi ve yöneticisi olmakla suçlanan ve sadece tek bir sanığın firari olmadığı, onun da tutuksuz yargılandığı dava ise devam ediyor.

Bir kişiye “ölüm” sebebiyle ret

AYM’ye yapılan başvuruda, kamu görevlilerince gerekli tedbirler alınmadığı için yaşam hakkı ihlali meydana geldiği ifade edilmişti.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan gerekçeli kararda AYM, 13 kişinin başvurusunu farklı gerekçelerle reddetti.

Başvuruculardan sekizinin iddiaları, başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilmedi. Dört kişinin yaşam haklarının ihlal edildiği iddialarının açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna oy birliğiyle karar veren AYM, bir başvurucunun ise 2020 yılında ölmesi nedeniyle başvurusunun düşmesine hükmetti:

“Başvurucu Mehmet Şerif Akhamur tarafından ileri sürülen iddiaların incelenmesinin sürdürülmesini haklı kılan bir nedenin kalmamış olması nedeniyle başvurunun düşmesine,

“Başvurucular Ceren Çoban, Dilek Kaya, Mehmet Özkan, Nimet Yurtgül, Sultan yıldız, Ümran Akhamur, Yağmur Şeker Özer ve Yasin Can yönünden başvurunun başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez olduğuna,

“Başvurucular Ali Sadet, Sunay Sadet, Özgen Sadet ve Özge Sadet Semiz’in yaşam haklarının ihlal edildiğine ilişkin iddialarının açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna oybirliğiyle karar verildi.”

AYM iddiaları “soyut” buldu

Başvuruda, saldırıya ilişkin istihbarata rağmen kamu makamlarının saldırının gerçekleşmesini önlemek için asgari tedbirleri bile almadığı, olaydan sorumlu olan siyasiler ve kamu görevlileri hakkında hiçbir araştırma yapılmadığı ve yaşam hakkı ile etkili başvuru haklarının ihlal edildiği ifade edilmişti.

AYM ise bu sava karşılık, “Başvurucuların şikayetlerini desteklemek için somut herhangi bir kanıt ortaya koymadan güvenlik güçlerinin DEAŞ [IŞİD] üyelerine yönelik sistemli bir ihmalkarlık içinde olduğunu soyut bir biçimde ileri sürdükleri görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın