Haberler

Bahçeli, HSK üyeliğinden istifa ettirdiği Hamit Kocabey’in oğlunun görevine de son verdi

Saray ittifakı ortağı MHP kontenjanından iki dönem Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi olan Hamit Kocabey, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatı ile istifa ettiğini açıklamıştı. Bahçeli’nin Hamit Kocabey’in oğlu Nizameddin Kocabey’e de görevden el çektirdiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre Bahçeli, Hamit Kocabey sonrası kendisinin avukatlığını üstlenen Nizameddin Kocabey’e görevden el çektirdi. Nizameddin Kocabey’in daha önce sosyal medyada ‘MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatı’ unvanını kullandığı ancak sonrasında bu unvanı hesabından sildiği görüldü.

HSK üyeliği için yeni isim

Hamit Kocabey’den boşalan koltuk sonrası ise gözler TBMM’ye çevrildi. Kocabey’den boşalan HSK üyeliği için TBMM’de en baştan süreç işleyecek. HSK’nin TBMM Başkanlığı’na boşalan üyelik için yazı göndermesinin ardından, adaylık başvuruları alınacak. Söz konusu adaylar TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon tarafından belirlenecek. Komisyon, ‘bir koltuk’ için üç aday belirleyecek. TBMM Genel Kurulu’nda komisyonun belirlediği üç aday arasından gizli oyla seçim yapılacak.

MHP aday gösterecek mi?

Kocabey’in istifasının ardından siyaset kulislerinde ‘Kocabey’den boşalan koltuğa kim oturacak?’ soruları sorulmaya başlandı. Ancak burada en önemli noktanın, MHP’nin bir ismi aday gösterip, göstermeyeceğinin olduğu belirtiliyor. Kulisler bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Birinci grup, ‘MHP’nin, Kocabey’in ardından yeniden bir aday belirlemeyeceğini’ ileri sürerken, ikinci grup ise ‘MHP’nin adayı hazırdır’ değerlendirmelerini yapıyor.

Ayrıca MHP’nin bir ismi aday olarak göstermemesinin ittifakta kriz olarak nitelendirileceğinden mutlaka bir aday göstereceği ifade ediliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir