Haberler

Bakanlık açıkladı: 2021 yılında yoksulluk nedeniyle ailesinin bakamadığı onlarca çocuk evlatlık verildi

2021 yılının ilk yarısında 137 bin 533 çocuk, “Ailesinin yanında bakımı sağlanamadığı” için sosyal ve ekonomik destekten yararlandı. Ekonomik yoksunluk nedeniyle öz ailesinin bakamadığı 189 çocuk ise başka bir ailenin yanına yerleştirildi.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinden yararlanan çocuk sayısının fazlalığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine yansıdı. 2016 yılında 137 bin 415 çocuk SED’den yararlanırken bu sayı 2019 yılında 198 bin 907’ye, 2020 yılında ise 220 bin 22’ye yükseldi. SED kapsamındaki çocuk sayısı 2021 yılının Ocak-Haziran dönemlerinde ise toplam 137 bin 533 oldu.

189 çocuk evlatlık verildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2021’in Ocak-Haziran aylarını kapsayan ilk altı ayında 137 bin 533 çocuk SED’den yararlandı.

Birgün’ün haberine göre ekonomik sorunlar nedeniyle öz ailesi yanında bakılamayan çocuklar için kullanılan toplam ödenek 932,3 milyon TL oldu. 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam 189 çocuk evlat edinme hizmetinden yararlanmak üzere aile yanına gönderildi. 2021 yılının ilk yarısında çocuk evlerinde 324 milyon TL ödenek kullanıldı. Yılın ilk yarısında Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Destek Merkezlerinde kullanılan ödenek ise 548 milyon TL olarak gerçekleşti.

“Eğitimde fırsat eşitsizliği çocukları eğitimden uzaklaştırıyor”

Yoksulluğun öncellikle en çok güvenceye gereksinim duyan ve en korumasız olanı tetiklediğini ifade eden Çalışma ve Toplum Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Murat Özveri, “Çocuk işçiliğini artıran en önemli etken ise gelir dağılımının bozulması, maddi yoksul sayısının artmasıdır” dedi. Özveri, eğitim hakkının fırsat eşitliğini yok edecek şekilde daralmasının çocukların eğitimden uzaklaşmasına neden olduğunun altını çizerek, “Yoksul çocukların eğitimden yoksun kalması beraberinde yoksulluğun bir sonraki kuşağa devredilerek, yoksulun çocuğunun yoksul kalmasına yol açmaktadır. Aile sigortası gibi yoksulluğun çocuklar üzerindeki etkilerini sosyal bir risk olarak ele alan ve önlem getiren hak temelli sosyal politikalar devreye alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Çocuklar suça sürüklendi

Öte yandan TÜİK, 2015 ve 2019 verilerini karşılaştırarak, güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocukların istatistiklerini paylaştı. İstatistiklere göre, güvenlik birimlerine getirilen 511 bin 247 çocuğun yüzde 46,1’i mağdur oldu, yüzde 32,9’u ise suça sürüklendi. Güvenlik birimlerine götürülen çocukların yüzde 24,7’sinin 11 yaş ve altında olduğu bildirildi. Çocukların yüzde 3,7’sine yaralama, yüzde 25,6’sına hırsızlık, yüzde 8,1’ine Pasaport Kanunu’na muhalefet, yüzde 6,9’una göçmen kaçakçılığı, yüzde 4,6’sına ise uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak suçları isnat edildi.

“Bu verilerin olduğu ülkenin cumhurbaşkanı gerçeklikten kopuk”

Ülkenin teminatı olan çocuklara ilişkin tablo bu durumdayken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde ülkede yoksulluğun her geçen gün derinleşmesine rağmen yine ‘büyüme rakamları’ndan bahsetti. Her gün binlerce insanın iş aradığı, yoksulluktan intihar ettiği ülkede Cumhurbaşkanı yine ‘zirvedeyiz’ iddiasında bulundu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir