Ekoloji Manşet

Bakanlık yaban keçilerinin avlanmasını savundu

Tarım ve Orman Bakanlığı “kırsal kalkınmaya destek” diyerek açtığı yaban keçileriniin avlanmasına yönelik ihaleyi savundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, 17 Haziran 2020 tarihinde verdiği ihalenin iptal edilmesinin ardından avlanma ihalesini savunarak süreci temyize taşıdı.

Gerekçe: “Kırsal kalkınma”

Tarım ve Orman Bakanlığı Burdur 6. Bölge Müdürlüğü, 17 Haziran 2020 tarihinde 47 adet yaban leçisinin avlanması için ihale açmıştı.

İhaleyi Alpha Safari Turizm Seyahat Acenta’sı kazandı. Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu (A Platformu) sözcüsü Hediye Gündüz ile iki çevreci ihaleyi yargıya taşıdı. Isparta İdare Mahkemesi, ihaleyi iptal etti. Karar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından temyiz edildi.

Bakanlık verdiği dilekçede “Zayıf, hasta, genetik deformasyona sahip ve üreme yeteneği düşük, yaşlı bireylerin ve evcil hayvanlarla çiftleşme sonucu oluşan melezlerin popülasyondan çıkarılmak isteniyor. Kırsal kalkınmaya destek vermek amacıyla avlanmasına izin verildi” sözleriyle av ihalesini savundu.

Danıştay 13. Dairesi, bakanlığın temyiz talebini reddederek, ilk derece mahkemesinin kararını onadı. Daire, ihaleyi iptal eden ilk mahkemenin kararının usul ve hukuka uygun olduğunu değerlendirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir