Konya’da belediyeye ait barınakta bir köpeğin kafasına kürekle vurularak öldürmesinin üzerinden birkaç gün geçmişken bu kez Mardin’den tepki çeken görüntüler geldi. Kızıltepe’de gözlerini bağladığı boğanın başına defalarca balyozla vurup, öldüren M.Y. ile 3 şüpheli gözaltına alındı.

Kızıltepe’de gözlerini bağladığı boğanın başına defalarca balyozla vurup, öldüren M.Y. ile üç kişi gözaltına alındı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir kişi, ahırda kesimini yapacağı gözlerini bağladığı boğayı başına defalarca balyoz vurularak öldürdü.

Görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine harekete geçen polis, görüntülerin çekildiği mahalleyi tespit etti.

Kızıltepe’de bir kişi, ahırda kesimini yapacağı gözlerini bağladığı boğayı başına defalarca balyoz vurup, öldürdü. Görüntüler ortaya çıkınca, sosyal medyada büyük tepki çekti.

Harekete geçen polis, görüntülerin Hocaköy Mahallesi’nde kaydedildiğini tespit etti. Jandarma ile ortak çalışma başlatan ekipler, kasaplık yaptığı belirlenen M.Y. ile 3 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler, ifadelerinin ardından tutuklandı.

Şüphelilerin jandarmadaki işlemleri sürerken, görüntüde çekim yapan kişinin Kürtçe konuşarak, M.Y.’yi yönlendirip, hayvanın sersemleştiğini, kendine gelmeden hemen başını kesmesi gerektiğini söylediği duyuldu.

KONYA’DA KÜREKLE ÖLDÜRDÜ, İSTANBUL’DA BOĞMAYA ÇALIŞTI

Konya Belediyesi’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin, elindeki kürekle bir köpeğin kafasına kürekle vurup öldürdüğü görüntüler infial yaratmıştı.

Bu sabah da Sosyal medyada Rabia Öztürk adlı kullanıcı “Bu adam dün gece Sarıyer’de bir sokak köpeğini elleriyle boğmaya çalışıyor. Çok tepki gelince bırakıp kaçıyor. Sarıyer Belediyesi bu kişinin tespit edilip, cezasını çekmesini istiyoruz. Konunun takipçisiyiz” diyerek o anlara ait videoyu paylaştı.

Görüntülerin ardından yakalanan şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ODATV SORDU: “EZİYETTİR”

Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman. Yılda 600 bin ton kırmızı et tüketiliyor. Kesimler, İslami usullere göre yapılıyor ve denetleniyor.

Görüntüler, ayrıca hayvana çektirilen eziyet ve işkence sebebiyle de tepki çekti.

Odatv, Günaş Et Çiftliği’nin sahibi Hakan Daş ve Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı ile konuştu.

Uzun yıllardır büyükbaş hayvancılık sektöründe bulunan Hakan Daş, ABD, Hindistan, Vietnam gibi ülkelerde özellikle domuz çiftliklerinde bu yöntemin uygulandığını, ancak hayvana eziyet çektirmemek için tek bir darbe ile bayıltılan hayvanların derhal kesim işlemine tabi tutulduğunu söyledi: “Bizim ülkemizde böyle bir şey yok, zaten inancımıza da aykırı.”

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, bu usulün, hayvan refahına değer veren hiçbir kesimhanede uygulanmadığını söyledi ve yapılan işkenceyi kınadı: “Bu usul, hayvan refahına aykırıdır. Eziyettir. Böyle bir uygulamayı ne ülkemizde duydum ne de dünyadaki önemli işletmelerde gördüm.”

Odatv.com

Bir Cevap Yazın