Haberler

Barolar, Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesine ses olmak için Urfa Adliyesi’ne yürüyecek

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları tarafından öldürülen iki çocuğu, eşi ve tutuklu oğlu için adalet isteyen Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, sorumluların yargılanması talebiyle başlattığı “adalet” nöbeti 189. gününde devam ediyor.

“Zulüm 83 milyona yapılıyor”

Adliye binası önüne gelen anne ve oğlu, “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alanda nöbeti başlattı.

Burada konuşan Ferit Şenyaşar, şöyle dedi:

“Buradaki adalet mücadelemiz, sadece bir oturma eyleminden ibaret değildir. 65 yaşında bir anne var, 2 evladı ve eşi gözleri önünde katledildi. Anne burada sadece adalet istiyor. Olayın üzerinden 3 yıldan fazla süre geçti ama savcılar etkisiz. Adliyede üstünlerin hukuku uygulanıyor. Savcılar bizden kaçıyor.

“Bu zulüm sadece bize değil, bütün Türkiye halklarına yapılıyor. Bu zulüm 83 milyon insana yapılıyor. Bu anne artık herkesin annesi olmuştur. Anne her sabah erken saatlerde gelip bu kaldırım taşında oturuyor ve akşam olunca evine gidiyor. Hangi vicdan, ahlak, din bunu kabul ediyor? Bu zulmü artık sadece takip etmek yetmiyor. Bunu sonlandıracak olan adalettir.”

Anne Şenyaşar hakkında AKP’li Yıldız’a “Hakaret” ettiği gerekçesiyle açılan davanın 12 Kasım’da görülecek duruşmasına değinen Şenyaşar, “12 Kasım’da adliye önünde bir tarih yazılacak. 12 Kasım’da Türkiye’nin bütün baro başkanlarına sesleneceğiz, burada olmalarını isteyeceğiz. Bu zulüm herkese yapılıyor. Bu anne herkesin annesi, bu dava herkesin davası” dedi.

Aile sosyal medya hesaplarından şunu paylaştı:

“Türkiye’deki barolar bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacak. 12 Kasım’daki duruşmada barolar Şanlıurfa Adalet Sarayı’na yürüyecek. Bu zulmü savunma sonlandıracak. Umutluyuz. Biz kazanacağız adalet kazanacak.”

Ne olmuştu?

14 Haziran 2018’de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın seçim gezisi sırasında gerçekleşen saldırı, silahlı çatışmaya dönüşmüş, Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız, esnaf Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar yaşamını yitirmişti.

Çatışmada babasını ve iki kardeşini kaybeden, kendisi de yaralanan Fadıl Şenyaşar 17 Haziran’da taburcu edildiği Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir