Ana Sayfa Ekoloji Bartın, Sinop ve Kastamonu’da sel: HES barajı patladı, yollar çöktü, araçlar sele kapıldı

Bartın, Sinop ve Kastamonu’da sel: HES barajı patladı, yollar çöktü, araçlar sele kapıldı

0
Bartın, Sinop ve Kastamonu’da sel: HES barajı patladı, yollar çöktü, araçlar sele kapıldı

Bartın, Sinop ve Kastamonu’da etkili olan şiddetli sağanak bazı bölgelerde sele yol açtı, araçlar sürüklendi, çok sayıda iş yeri ve evi su bastı. Bartın-Karabük yolunda sel nedeniyle çökme meydana geldi, 2 köye ulaşım sağlayan köprüler yıkıldı, su baskınları yaşandı.

DHA’dan Ayhan Acar, Deniz Özel ve Emre Şahinol’un aktardığına göre; evlerinde mahsur kalan bazı yurttaşlar ise AFAD, UMKE ve itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Öte yandan, Bartın Valisi Sinan Güner, evi yıkılan 80 yaşındaki bir kadının sel sularına kapılıp kaybolduğunu duyurdu. Sinop Belediye Başkanı Bülent Ayhan ise bölgedeki hastanenin önlem amaçlı tahliye edildiğini söyledi.

“Tarihte böyle bir şey görmedik”

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek de, “Tarihte böyle bir şey görmedik. Dere yataklarının hepsi taştı.” dedi. Selin vurduğu Ayancık ilçesine bağlı Yenikonak köyüne yönlendirilen helikopterle mahsur kalan bazı kişiler kurtarıldı.

Yollar çöktü, araçlar sel sularına kapıldı

Yağış nedeniyle Bartın-Karabük kara yolu Yenihan mevkisinde yol çöktü, bir araç sel sularına kapıldı, araçta bulunan iki kişi AFAD ve yurttaşlar tarafından kurtarıldı, evlerde mahsur kalan 20 kişi karayolları ve belediye iş makineleriyle kurtarıldı.

Kumluca beldesi Zafer köyünde Herkeme Deresi’nin taşması sonucu bazı araçlar sel sularına kapıldı, evlerin alt katları ve iş yerlerini su bastı, bazı yurttaşlar evlerinde mahsur kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here