Ana Sayfa Haberler Barzaniler ve MİT’in Kürdistan Yurtseverler Birliği liderini öldürmeyi mi planlıyor?

Barzaniler ve MİT’in Kürdistan Yurtseverler Birliği liderini öldürmeyi mi planlıyor?

0
Barzaniler ve MİT’in Kürdistan Yurtseverler Birliği liderini öldürmeyi mi planlıyor?

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro’nun 15 Temmuz’da yaptığı toplantıyla, Eşbaşkan Lahor Şêx Cengî’nin tüm yetkileri, diğer Eşbaşkan Bafil Talabani’ye devredildi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, toplantı sonuçlarının açıklanmasının ardından katıldığı bir etkinlikte konuşan Şêx Cengî, planın KDP tarafından hazırlandığını ve Türkiye tarafından işletildiğini söyledi. Cengî’ye “darbe” olarak yorumlanan bu plan, bölge siyasetinde de Türkiye ve İran tarafından devreye konulduğu tartışılıyor.

MİT ile birlikte öldürme planı

Şêx Cengî’nin tüm yetkilerinin alınması, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) istihbarat örgütü Parastin’in eski üyesi Rêbaz Gerdî’nin, 22 Ocak’ta Tevda Press’e yaptığı açıklamaları yeniden gündeme getirdi. Gerdî, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kıbrıs’ta tutuklandığını belirterek, Şêx Cengî’nin öldürülmesi planı yapıldığını söyledi. Plana dahil edilmesi için baskı altına alındığını dile getiren Gerdî, “MİT, ‘Bütün işlerini hallederiz, yeter ki bize Lahor hakkında bilgi ver ve işimizi gör. Sen istediklerimi ver, biz de senin işlerini hallederiz’ dediler. Lahor’un ne yaptığını, yanında kimlerin olduğuna dair bilgi istediler. Ama MİT’e bu konuda hiçbir bilgi vermedim” diye anlattı.

Barzani ailesini sorumlu tuttu

Gerdî, devamında şunları söyledi: “Kafama da silah dayayıp ses kaydımı alacaklarını söylediler. Ondan sonra bana transit bir uçak bileti kestiler, Katar üzeri Bağdat biletiydi. Beni deport ettiler. Türkiye’deki oturma izin belgemi de iptal ettiler. Katar’a vardığımda havaalanında bulunan güvenlik güçlerinin yanına gittim. Katar polisine olanları anlattım ve siyasi sığınma talebinde bulundum. Polisler pandemi olduğunu söylediler ama ona rağmen Türkiye’ye bu konuda bir mail atacaklarını söyledikten sonra, bana ‘Seni asla Bağdat’a göndermeyeceğiz’ dediler. Ardından havaalanının Güvenlik Müdürü yanıma geldi. Bana ‘Lübnan’a git’ dedi. Bana Lübnan bileti kesti ve Lübnan’a gitmeme yardımcı oldu” dedi.

Güvenlik endişesi duyan Gerdî, “Eğer başıma bir şey gelirse veya öldürülürsem, parti (KDP), Parastin ve Barzani ailesi sorumludur” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here