Ekoloji

BELGELİ KATLİAM| Dağ keçileri ‘belgeli’ avcıların hedefinde

ETELGRAF EKOLOJİ-

İn Vadisi’ndeki dağ keçileri “belgeli” avcılar tarafından katlediliyor. Duruma tepkili olan bölge sakinleri, “Önlem alınsın, yoksa gereken tepkimizi ortaya koyarız” uyarısında bulundu. Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Sorek (Karabulut), Koterîç (Güney Harman) ve Dirban (Kızılkale) köyleri kırsalında bulunan İn Vadisi’nde yaklaşık bir aydır dağ keçileri katlediliyor. İn Vadisi, kaya mezarları ve eski yerleşim alanlarının bulunması nedeniyle 2011 yılında Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenerek birinci derece SİT alanı olarak ilan edildi. Tarihi ve doğal dokusu korunması gereken vadide, bir aydır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından avcılık belgesi verilen kişiler tarafından dağ keçileri katlediliyor. Malatya, Adıyaman, Osmaniye, Elazığ ve Bingöl gibi kentlerden gelen kişilerin yaptığı katliama bölge sakinleri tepkili. 

BELGELİ KATLİAM 

Sorek köyü sakinlerinden Firkan Aslan, vadinin kendileri için önemli bir alan olduğuna dikkati çekerek, bölgenin daha önce taş ocağıyla tahrip edilmek istendiğini aktardı. Avcılık adı altında gelen kişilerin hem hayvanlara hem de bölgenin ekolojik yapısına zarar verdiğini söyleyen Aslan, avcılık faaliyetlerine karşı olduklarını vurguladı. Aslan, avcılara tepki gösterdiklerini ve bölgede avcılık yapmamaları konusunda uyardıklarını ancak kendilerine “izin belgesi” gösterildiğini aktardı.  Belgelerle doğanın tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Aslan, “Bizim buradaki insanlar hayvanlara karışmıyor. Kışın hayvanlar aç kalmasın diye gelip tohum bırakıyoruz. Koruduğumuz hayvanları avcılar gelip vuruyor. Köyün altına kadar geliyorlar. Köylülerden biri avcıların yanına giderek bölgede avcılık yapmamalarını söylemiş. Ama avcılar ‘İzin almışız, yaklaşma vururuz’ şeklinde tehdit etmiş. Buradaki dağ keçileri bizden korkmuyor, bizlere yaklaşıyorlar ama avcılar gelip bu hayvanları vuruyor” diye konuştu. 

 DEĞERLERE SALDIRI 

Avcılığın sona ermesi için Kızılkale Karakola’na gittiklerini ancak kendilerine “Avcıların izinleri var, bizler bir şey yapamayız” cevabı verildiğini paylaşan Aslan, “Avcıların belgesinin olması bizler için bir şey değiştirmiyor. Ellerindeki kağıtlarla doğamızı katledemezler. Bunu kabul etmiyoruz. Bıraksınlar bizler kendi inandığımız gibi yaşayalım. Değerlerimizi yok etmesinler. Bir inancın ve değerin yok edilmesi demek, ona inananların yok edilmesi demektir” diye kaydetti.  

‘TEDBİRİMİZİ ALIRIZ’

 Koterîç köyü sakinlerinden Alican Gündüz ise, geçtiğimiz günlerde avcıların evinin yanına geldiği ve avcılara “bölgeden gidin” dediğini aktardı. Avcıların bunun üzerine “Gidin derdinizi karakola anlatın” dediğini belirten Gündüz, “Eğer bir daha gelirlerse biz de gereken tedbirimizi alırız. Çünkü burası bizim yaşam alanımız. Şuan 200 metre ötede hayvanlar otluyor, bizlerden korkmuyorlar. Bu hayvanlara karışmıyoruz” dedi.  Gündüz, bölgenin SİT alanı olduğuna işaret ederek, “Doğamızı neden katlediyorlar? Bölgede avcılığın yapılması istemiyoruz, avcılık yasaklansın. Avcılığa karşı bir önlem alınsın yoksa bizler gereken tepkimizi ortaya koyarız ve bu avcıları kesinlikle burada barındırmayız” uyarısında bulundu.

  MA / Cengiz Özbasar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir