Haberler

Berkin Elvan’ın anne ve babasına Erdoğan’a hakaretten soruşturma!

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği nedeniyle 269 gün komada kaldıktan sonra 15 yaşında 16 kiloyken hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi ve babası hakkında Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

İndependent Türkçe’de Can Bursalı’nın haberine göre soruşturmanın, sanık polis Fatih Dalgalı’nın yargılandığı davanın 9 Aralık 2020’de görülen 18. duruşmasından sonra İstanbul Çağlayan Adliyesi’nin önünde yapılan basın açıklamasında konuşan anne Gülsüm Elvan ve baba Sami Elvan’ın kullandığı ifadeler nedeniyle başlatıldığı öğrenildi.

“7 yıldır beklediğim adalet bir türlü gelmedi”

Anne Gülsüm Elvan, adliye önündeki açıklamasında “7 yıldır beklediğim adalet bir türlü gelmedi. Ben istiyorum o adaleti. Yargılansın. Recep Tayyip Erdoğan, çocuğumu benden aldın bari cezayı ver. Yeter artık, ben adalet istiyorum.” ifadelerini kullanmıştı. Baba Sami Elvan ise “Berkin vurulalı 7 sene oldu. 7 senedir benim ailem işkence, acı… Olmayacak ne varsa başımıza geldi. Yaşadığımız her dakika Berkin aklımızda. Sokağa çıktığımızda, acaba Berkin’le ilgili birileri bize bir şey soracak mı diye hakikaten endişeyle bakıyoruz. Biz böyle tanınmak istemiyoruz. Bizim acımız hiç dinmiyor. Tek bir talebimiz var. Biliyoruz Berkin geri gelmeyecek, çok çok iyi biliyoruz. Ama bizim gibi acı çeken bir aile daha olmasını istemiyoruz. Tek talebimiz adil yargılama, suçluların adalet önünde ifade vermeler, hak ettiklerini bulmaları. Önümüzdeki süreçte, bu davanın emsal olması için mücadele veriyoruz. Bugün sadece bir kişi yargılanıyor. Bu kişi de bir tetikçi. Biz istiyoruz ki, bunun emrini veren, İçişleri Bakanı, emniyet müdürü, vali de adalet önünde hesap versin.” şeklinde konuşmuştu.

“Emri ben verdim”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berkin Elvan’ın ölümünün ardından “Emri ben verdim” demiş ve anne Gülsüm Elvan’ı miting alanında yuhalatmıştı. Berkin Elvan’ın katili polis Fatih Dalgalı ise son duruşmada ‘olası kastla öldürme’ suçundan önce 20 yıl, daha sonra geleceği üzerindeki olası etkisi nedeniyle yapılan indirimle 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ceza kesinleşmediği için sanık polis Fatih Dalgalı tutuklanmadı. Mahkeme, Dalgalı hakkında tutuklama kararı çıkarılmamıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir