Haberler Sendikalar

BES: Taleplerimiz karşılanmazsa greve gideceğiz

 Ek gösterge düzenlemesinin tüm büro emekçilerini kapsamadığını belirten BES Genel Başkanı Bahadır Berdicioğlu, talepleri karşılanmazsa greve gideceklerini duyurdu. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Memur-Sen arasında yapılan 3600 ek gösterge toplantısına dahil edilmemelerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Sendika binalarında yapılan toplantı salonuna “Büro emekçilerinin dahil edilmediği 3600 ek gösterge düzenlemesini kabul etmiyoruz” pankartı asıldı. Sendika adına açıklama yapan BES Genel Başkanı Bahadır Berdicioğlu, ek göstergede emekçiler arasında ayrım yapıldığına dikkat çekerek ek gösterge talepleri karşılanmazsa greve gideceklerini duyurdu. 

‘ACI SONUÇLARI’

 Berdicioğlu, 3600 ek gösterge taleplerinin dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Memur-Sen arasında yapılan toplantıyla yeni bir sürece girildiğini aktardı. Geçen yıl milyonlarca kamu emekçisini kapsayan imzaladıkları toplu sözleşmenin acı sonuçlarının yaşadıkları kaydeden Berdicioğlu, “Komisyon oluştururken diğer sendikaların bu çalışma dışında tutulmasıyla kamu emekçileri nezdinde temsiliyetini yitirmiş Memur-Sen parlatılmaya çalışılsa da, bu komisyonun çalışmaları ‘körler sağırlar birbirini ağırlar’ deyimine bir örnek oluşturmaktan öteye geçmeyecektir” ifadelerini kullandı. 

‘282 BİN KAMU EMEKÇİSİ DIŞARIDA TUTULDU’

 Ek göstergede emeklilikte yarı yarıya düşen kamu emekçilerinin mağduriyetlerinin giderilmesini istediklerini açıklayan Berdicioğlu, “Çalışma hayatında elde ettiğimiz ek ödeme, ek ders, döner sermaye, tazminat vb. ödemelerin emeklilikte kesilmemesi ve maaş bağlanma oranlarındaki düşüklük kamu emekçilerini mağdur etmekte. Yüz binlerce kamu emekçisi emeklilik hakkını kazandığı halde çalışmak zorunda kalmaktadır. Her üç gencimizden ikisinin işsiz olduğu gerçeğini de gören bir yerden mesele bütünlüklü olarak ele alınmalı kamu emekçilerinin ve emeklilerin statü ayrımı yapılmaksızın tamamını kapsamalıdır. 3,5 milyon kamu emekçisi içerisinde 282 bin büro çalışanı dışarıda tutularak sorun çözülemez” dedi. “Yöntem olarak bakanlıklar düzeyinde sendika ve bakanlık temsilcilerinin bir araya geldiği komisyonlar üzerinden çalışmalar yürütülmeli” diye belirten Berdicioğlu, “Katılımcılığın ve demokratik kanalların tıkalı olduğu bir çalışmanın kamu emekçilerinin taleplerini karşılama şansı çok düşüktür. Ek gösterge meselesinin dört meslek grubu üzerinden gündeme getirerek tartışılması kamu emekçilerini karşı karşıya getirmeyi bütünlüklü bir mücadelenin önünü kesmeyi amaçladığını da unutmamak gerekir” ifadelerini kullandı. 

‘BÜRO EMEKÇİLERİ DIŞARIDA BIRAKILDI’

 Pandemide hayatlarını hiçe sayarak çalışan büro emekçilerini dışarıda bırakan düzenlemeyi kabul etmediklerini dile getiren Berdicioğlu, son olarak şunları söyledi: “Ek göstergede adaletin sağlanması ve kamu emekçileri ve emeklileri arasında ayrımcılık yapılmaması temel talebimizdir. Kamu emekçilerini oyalamayı bırakın taleplerimizin gereğini yapın. Adil ek gösterge talebimizin karşılanmaması bizim için grev gerekçesidir.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir