Ekoloji

Bingöl’de 86 sivil toplum örgütü: “ekolojik kırımı” durdurun

Bingöl’de bulunan 86 sivil toplum örgütü, Karacehennem Ormanı’ndaki ağaç kesiminin “ekolojik kırım” olduğunu belirterek, kesim işleminin bir an önce durdurulmasını talep etti. Bingöl’ün Karlıova İlçesi sınırlarında bulunan Karacehennem Ormanları’ndaki ağaç kesimine dikkat çekmek amacıyla, Bingöl’de bulunan 86 sivil toplum örgütünün ortak imzası ile Karacehennem Orman’ında açıklama yapıldı. Açıklamaya, imzacı sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra Hakların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve partinin il yöneticileriyle çok sayıda yurttaş katıldı. 

 DİLEKÇELER DİKKATE ALINMADI

 Açıklama metnini okuyan Yiğitler (Sağnis) Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdulbaki Ayık, 6 Ekim’den bu yana Bingöl İl Orman Müdürlüğü personeli ve yüklenici firma olduğunu belirten kişilerce ağaç kesiminin devam ettiğini söyledi. Ağaç kesme ihalesinin Gökçeli Köyü Muhtarı Tayyip Bulak’ın aldığını ve ihalenin EKAP sisteminde ihale gününe kadar görülmediğine dikkat çeken Ayık, ihalenin 4 Ekim’de yapıldığı ve kesim işleminin ise 76 bin 803 liraya yapıldığını belirtti. İhaleye itiraz süresi olan 15 günlük zaman dilimi dikkate alınmadan ağaç kesimine başlanıldığını dile getiren Ayık, Kızılağaç köy muhtarı ile Bingöl İl Orman Müdürlüğüne verilen itiraz dilekçesinin ise dikkate alınmadığını söyledi.

 NE SAKLANIYOR?

 Bingöl Valiliği’nin 11 Ekim’de ağaç kesimine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada köylülerin bilgilendirilmesi sonucu “gençleştirme çalışmaları” amacıyla ağaçların kesildiği yönündeki ifadelerini hatırlatan Ayık, “Bu ormanlık alan ekosistem içerisinde doğal olarak gelişmiştir. Bu tip ormanlarda gençleştirme yapılmayacağının bilinmesine rağmen, ağaçlar kesilmekte olup, ‘yasaklı bölge’ denilerek köylülerden oluşan bir gözlemci heyetin alana girmesi engelleniyor. Kimden ne saklanmaya çalışılmaktadır?” diye sordu.

EKOLOJİK KIRIM Orman kesimini “ekolojik kırım” olarak niteleyen Ayık, Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’te kabul edildiği günlerde Bingöl’ de “ekolojik kırım”ın yaşandığını ifade ederek, “Seçim havasına girilen son günlerde, şirin görünmek adına imzalanan bu anlaşma, yine bir gece yarısı kararnamesi ile tıpkı İstanbul Sözleşmesi’nde olduğu gibi geri çekilecektir. Yeraltı zenginliklerimiz olan madenler ile yer üstü zenginliklerimiz sularımız ve ormanlarımız ve hatta yaban hayvanlarımız av turizmiyle birilerini zenginleştirmek adına peşkeş çekilmeye devam edilmektedir” diye belirtti. Ayık, sivil toplum örgütleri olarak ağaç kıyımının derhal durdurulması çağrısında bulundu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir