Haberler

Birleşik Metal-İş TİS taslağını açıkladı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS grup toplu iş sözleşmesine ilişkin hazırladığı taslağı açıkladı. 1 sene içerisinde metal patronlarının yüzde 585’e varan net kâr elde ettiğini vurgulayan Birleşik Metal-İş, tüm ücretlerin önce yüzde 9 oranında artırılmasını, sonrasında ise saat ücretlerine 4.60 TL zam yapılmasını talep etti.

Evrensel’in aktardığına göre, 130 bini aşkın metal işçisini ilgilendiren MESS grup sözleşmesi görüşmeleri yaklaşırken DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası toplu iş sözleşmesi (TİS) taslağını açıkladı. İstanbul Kadıköy Evlendirme Dairesinde yapılan basın toplantısında Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu taslağın ayrıntılarını paylaştı.

Patronlar pandemide kâr oranlarını katladı

Serdaroğlu, pandemi döneminde işçilerin harcamaları artarken gelirlerinin düştüğünü vurguladı. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin pandemide kârlılık oranını yüzde 55 artırdığını ifade eden Serdaroğlu, “MESS’e üye ve sendikamızın örgütlü olduğu aynı zamanda borsada (BİST) işlem gören işyerlerinde 2020 1. çeyrek verileri ile 2021 1. çeyrek verilerini karşılaştırdığımızda net kârlarda yüzde 585 artış olduğu görülmektedir. Demir çelikte yüzde 1158.6, otomotivde yüzde 173.5 Otomotiv yan sanayinde yüzde 173.8 oranında kârlılık söz konusudur” diye konuştu.

Giderek artan bir enflasyonla karşı karşıya olduklarını söyleyen Serdaroğlu, “TÜİK tarafından açıklanan enflasyonun gerçeği yansıtmadığı hemen her kesim tarafından genel kabul görmektedir. Artık hiç kimse resmi enflasyona inanmamaktadır. Çünkü TÜİK’in açıkladığı enflasyonun bir gerçekliği kalmamıştır. Merkez Bankası başkanı bile geçtiğimiz günlerde 2021 yılı enflasyonunun yüzde 30 olacağını söylemiştir. Ücretlerin asgari ücret karşısındaki durumuna bakıldığında da yarı yarıya gerilediği görülmektedir” dedi.

İlk 6 ay için yüzde 30.89 zam teklifi

Taleplerini açıklayan Serdaroğlu, “İlk defa işe girecek bir metal işçisinin ücretinin asgari ücretin yüzde 10 oranında artırılmasını istiyoruz. Saat ücreti 20 TL’nin altında kalan işçilerin saat ücretlerine 20 TL’yi geçmemek üzere 0.70 kuruş iyileştirme yapılmasını istiyoruz. Bu iyileştirmeden sonra, ilk 6 aylık dönem için öncelikle tüm ücretlerin yüzde 9 artırılmasını, ardından da saat ücretlerine 4.60 TL zam yapılmasını istiyoruz” dedi. Serdaroğlu tüm oranlar toplandığında ilk 6 ay için zam tekliflerinin yüzde 30.89 olduğunu ifade etti. Serdaroğlu, “Bu teklifimiz ilk 6 aylık dönem için ortalama ücrette ikramiye dahil net 1458 TL’ye denk gelmektedir. Diğer altışar aylık zam dönemleri içinse, resmi enflasyonun gerçeği yansıtmaması nedeniyle, teklifimiz, 6 aylık dönemde enflasyon oranına 3 puan eklenmesi, 6 aylık dönemde enflasyon oranına 4 puan eklenmesi, 6 aylık dönemde enflasyon oranına 3 puan eklenmesi şeklindedir” diye konuştu.

Sosyal haklar için yüzde 45 artış

Sosyal haklar için yüzde 45 artış teklif eden Serdaroğlu şunları söyledi: “Metal işçilerine ödenen sosyal haklar oldukça düşük tutarlardadır. Yapılan ödeme ile yapılma amacı arasında bir bağ kalmamıştır. Örneğin; aylık ödenen çocuk parası net 13 TL ile 17 TL arasında değişmektedir. Bu rakamları söylemek bile acı vermektedir. Bayramlarda metal işçilerine net 552 TL ile 289 TL arasında değişen miktarlarda ödeme yapılmaktadır. Bu paranın bayram için yapılacak hiçbir masrafı karşılamayacağı açıktır. Bu nedenle, sosyal haklarda birinci yıl için ortalama yüzde 45 oranında artış teklif ediyoruz. Sosyal hakların ikinci yılı için ise enflasyon artı 4 puan artış teklif ediyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir