Ana Sayfa Haberler Boğaziçi Üniversitesi’nde 14 öğrenciye hapis istemi

Boğaziçi Üniversitesi’nde 14 öğrenciye hapis istemi

0
Boğaziçi Üniversitesi’nde 14 öğrenciye hapis istemi

etelgraf haber-

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki “kayyım rektör” atamalarını protesto eden 14 öğrenci hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Öğrenciler hakkında dört farklı suçlama ile değişen oranlarda hapis cezası istendi. Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 Ekim’de gerçekleştirilen “kayyım rektör” protestosu sırasında 14 öğrenci gözaltına alınmıştı. Emniyetteki ifade işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen 14 öğrenciden Berke Gök ve Perit Özen ise, 6 Ekim’de tutuklanarak, cezaevine gönderilmişti.  Öğrenciler hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. İddianameyi kabul eden Asliye Ceza Mahkemesi, Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in tutukluluklarının devamına karar verdi.

 İNCİ ŞİKAYETÇİ OLDU

İddianamede, görevden alınan kayyım rektör Melih Bulu’nun yerine atanan  Mehmet Naci İnci, makam şoförü ve iki güvenlik görevlisi şikayetçi olarak yer aldı. İnci, şikâyet dilekçesinde üniversiteden çıkış yaptığı sırada makam aracının önünün grup tarafından kesildiği ve uyarılara rağmen eylemin sürdürüldüğünü iddia etti. Şikâyet dilekçesinde ayrıca, öğrencilerden Gök’ün makam aracının üzerine çıkarak, elleriyle siyasi içerikli işaretler yaptığı, zıplayarak araca zarar verdiği, Özen’in de Ersin Berke Gök’ü aracın üzerinden indirmeye çalışan güvenlik görevlisi Faruk K.’nin boynunu sıkarak, sürüklediği öne sürüldü. 

 CEZA TALEBİ

 İddianamede, 6 Ekim’den bu yana tutuklu bulunan Gök ve Özen’in de aralarında bulunduğu 14 öğrencinin, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “Kişiyi, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle birden fazla kişiyle hürriyetinden yoksun kılma”, “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma” suçlarından farklı oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi. Öğrenciler, 7 Ocak 2022 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here