Ana Sayfa Haberler Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni rektör için seçim süreci başladı: Boğaziçi Dayanışması, seçim sürecini tanımadığını duyurdu

Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni rektör için seçim süreci başladı: Boğaziçi Dayanışması, seçim sürecini tanımadığını duyurdu

0
Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni rektör için seçim süreci başladı: Boğaziçi Dayanışması, seçim sürecini tanımadığını duyurdu

Tayyip Erdoğan tarafından 2 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Melih Bulu’nun 6 ay sonra görevden alınmasının ardından yeni rektör için seçim süreci başladı. Akademisyen, öğrenci ve mezunların, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderecekleri adayları oylamak için kayıt yaptırma süreleri dün (29 Temmuz) son buldu. Kayıt yapanlar sabah saat 6.00’ya kadar oy verebilecek. Bugün gerçekleştirilecek oylamanın sonuçlarının yarın (31 Temmuz) açıklanması bekleniyor.

Boğaziçi akademisyenlerinin uygulayacağı güvenoyu sistemine göre, kurum içerisinden isteyen öğretim görevlileri adaylığını açıklayacak ve akademisyenler arasında yapılan destek oylamasında Melih Bulu’nun yardımcıları Naci İnci ve Gürkan Kumbaroğlu dahil olmak üzere tüm adaylar sunulacak. Yine akademisyenlerin kararı ile kimin en fazla güvenoyu aldığı açıklanmayacak, sadece belirli barajın altında kalan adaylar açıklanırken, barajı geçen tüm adaylar YÖK’e başvuracak.

Söz konusu uygulama, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne aday olanların YÖK’e olan başvurularının bileşenlerce desteklenip desteklenmediğini belirlemek için organize edildi.

boğaziçiseçiyor.org adresinde adaylığını açıklayan isimler şöyle:Prof. Dr. A.C. Cem Say, Prof. Dr. Ali İ. Tekcan, Prof. Dr. Ayşe Gürel, Prof. Dr. Ayşe Mumcu, Prof. Dr. Can Yücesoy, Prof. Dr. Cengiz Kırlı, Prof. Dr. Emine Ertkin, Prof. Dr. Fikret Adaman, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Prof. Dr. Mehmet Burçin Ünlü, Prof. Dr. Metin Ercan, Prof. Dr. Mine Eder, Prof. Dr. Murat Saraçlar, Prof. Dr. Naci İnci, Prof. Dr. Taner Bilgiç, Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, Prof. Dr. Veysi Erkcan Özcan, Prof. Dr. Yasemin Bayyurt, Prof. Dr. Yavuz Akpınar.

“Boğaziçi Dayanışması olarak bu süreci tanımıyoruz”

Boğaziçi Dayanışması’ndan yapılan açıklamada ise, “Bugün Boğaziçi’nde bir “seçim” yapılıyor. Öyle bir seçim ki 7 aylık demokrasi mücadelesinden geriye demokrasinin bir müsameresi bile kalmadı: Boğaziçili akademisyenler, kendi dar çıkarlarını merkeze alarak tüm bileşenlerden bağımsız bir depolitizasyon stratejisi yürütüyor” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here