Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, daha önce görevden aldığı belgesel sinemacı Can Candan’ın üniversiteyle ilişkisini yine kesti.

Rektör Yardımcısı Fazıl Önder Sönmez’in imzası ve Kayyım Rektör Naci İnci’nin oluruyla Candan’ın görev süresi uzatılmadı.

Candan’a tebliğ edilen ‘görev süresinin uzatılmaması’ kararında “Ders verdiği alanda öğretim üyesi ataması yapılmış olduğundan hizmetine ihtiyaç bulunmaması” ve hakkında yönetimin açtığı disiplin soruşturmasını gerekçe gösterildi.

Olayı sosyal medyadan bir duyuran Candan, “Bugün Boğaziçi Üniversitesinin bana tebliğ edilen 9 Ağustos 2022 tarihli yazıdan: ‘…rektörlük makamı olur yazısı ile 16 Temmuz 2022’den itibaren görev sürenizin uzatılmamasına karar verilmiştir.’ #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz ve tabii ki haklarımın yasal takipçisi olmaya devam edeceğim.” diye yazdı.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde tam zamanlı öğretim görevlisi olan ve 2007’den beri üniversitede eğitim veren Can Candan, atanmış rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından 16 Temmuz 2021’de görevinden uzaklaştırıldı.

Candan, 13 Ağustos 2021’de yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açtı. Eğitim-Sen de daha sonra bu davaya müdahil oldu.

İstanbul 2. İdare Mahkemesi 20 Ocak 2022’de talebi reddetse de Candan’ın karara itirazının ardından 7. İdare Dava Mahkemesi, 16 Şubat’ta yürütmenin durulmasına karar verdi.

Mahkemenin kararı sonrası üniversiteye geri dönen Candan, kampüse girişinde meslektaşları ve öğrencileri tarafından davul ve zurnayla karşılandı.

Daha sonra da mahkeme tedbiren durdurulan ve görevine yeniden atanan Candan için mahkeme işe iade kararı kararı verdi, ayrıca Candan’a tazminat ödenmesine hükmetti.

Haber Bia

Bir Cevap Yazın