Haberler

Bolsonaro seçmenlerine silahlanma çağrısında bulundu

Brezilya’nın faşist Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ülkenin başkenti Brasilia’da destekçilerinden oluşan bir gruba yaptığı konuşmada “silahlanma” çağrısında bulundu.

ABD destekli bir yargı darbesiyle Brezilya’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Bolsonaro özellikle koronavirüs döneminde aldığı kararlar ile büyük tepkiler çekerken, 2022 seçimleri öncesinde yapılan anket sonuçlarında geride olduğu için bir konuşma yaparak “Herkes bir tüfek almak zorunda, lanet olsun! Silahlı insanlar asla köleleştirilemeyecek” diye konuştu.

Şubat ayında 6 silaha kadar izin verdi

Bolsonaro silahlanma karşıtlarını uyarırken, silahların da yüksek maliyetlerinden şikayet etti.

Bolsonaro’nun Şubat ayındaki adımı, Brezilya vatandaşlarının altı adede kadar silah sahibi olmasına izin verdi ve federal polis ve ordunun ateşli silah sahipliği üzerindeki denetimini geri aldı. Avcılık lisansı olanlar artık 30 silah satın almakta özgürken, “silah sporcuları” 60’a kadar silah alabiliyor.

O Globo gazetesinin kolluk kuvvetlerinden elde ettiği verilere göre, ülkede özel mülkiyetteki ateşli silah sayısı 2018’den bu yana 700 bin civarından 1,2 milyonun üzerine yükseldi.

Sağcı cumhurbaşkanı, ülkenin tamamen elektronik oylama sisteminde “hile yapılacağını” öne sürerek 2022 seçimlerinin sonucunu kaybettiği takdirde kabul etmeyeceğini söyledi. Bolsonaro, hiçbir kanıtla desteklenme ihtiyacı duymadığı bu ifadeler hakkında bir soruşturmayla karşı karşıya.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir