Haberler Manşet

Bombalı saldırı ile ilgili Demirtaş’tan 11 soru

İstiklal Caddesi’nde altı kişinin canına mal olan saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 50’ye yükseldi. Selahattin Demirtaş, iktidara saldırıya ilişkin 11 soru yöneltti: İstiklal’de patlatılan bomda kimin bombası?

İstiklal Caddesi’nde altı kişinin canına mal olan ve 81 kişinin yaralanmasına sebebiyet veren bombalı saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 50’ye yükseldi.

İstiklal’e bombayı bırakan 23 yaşındaki Suriye uyruklu Ahlam Albashir’in yaptığı saldırıyı planladığı söylenen Ammar Jarkas ve kardeşi Ahmet Jarkas da dün gözaltına alındı.

Öte yandan Albashır’a bomba yüklü çantayı verdiği belirtilen Bilal Hassan‘ı kaçması için Edirne’ye götüren kişinin de Ammar Jarkas olduğu tespit edildi. Ahlam Albashır’ı da İstanbul dışına çıkaracak kişinin Ahmet Jarkas olduğu belirlendi.

Ahlam Albashır ve B.’yi olay günü Beyoğlu‘na bırakan kişinin Yasir isimli bir kişi olduğu, Albashır’ın Beyoğlu’nda Bilal Hassan’dan bombalı çantayı aldığı bildirildi. Bilal Hassan henüz yakalanmadı.

Erdoğan’dan İstiklal’deki saldırıyla ilgili açıklama

Endonezya’da Bali’de gerçekleştirilen G20 zirvesinin ardından açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Terör saldırısı sonrasında taziye ve geçmiş olsun dileklerini ileten tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Altı sivilin hayatını kaybettiği bu alçak saldırı terörün kanlı ve çirkin yüzünü gözler önüne sermiştir. DEAŞ’la mücadele bahanesiyle terör örgütüne destek verenler de dökülen her damla kana ortaktır. Bölücü terör örgütü Suriye ve Irak’ta köşeye sıkıştıkça çaresizliğini bu tür kalleş eylemlerle gizlemeye çalışmaktadır. Kimin ardına saklanırlarsa saklansınlar teröristler kendilerini bekleyen acı akıbetten kurtulamayacaktır” dedi.

Demirtaş’tan bombalı saldırıya dair 11 soru

HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş Taksim’deki saldırıyla ilgili T24’e yazarak 11 soru yöneltti:

“Bu vahşi katliamı, 2023’te yapılacak tarihi önemdeki seçimlerden, bölgesel ve küresel güç savaşlarından, Türkiye’nin iç siyasi iktidar odaklarının kapışmasından bağımsız ele alamayız’ diyen Demirtaş’ın yazısında soruları yer aldığı kısım şöyle: ”Ortada ilginç bir durum olduğu açık. Şimdi sadece soruyorum:

1- Polis, 52 kilogram patlayıcıyı kimden teslim aldı? Neden halen açıklanmadı?

2- 52 kilogram patlayıcının İstanbul’daki alıcısı kimdi? Neden halen açıklanmadı?

3- Polis neden takibe alınıp da İstanbul’daki alıcıyla birlikte yakalanmadı?

4- Soylu neden daha aynı günün akşamında operasyonun bilgilerini açıkladı? İstanbul’daki alıcıların kaçmaları olasılığı hiç mi düşünülmedi? Yoksa zaten kaçmaları mı hedeflendi?

5- Yakalanan 52 kilogram patlayıcı dışında, yakalanmayan ve aynı şekilde İstanbul’a getirilen başka patlayıcı var mı?

6- İstiklal’de patlatılan bomda kimin bombası?

Dediğim gibi, sadece soruyorum. Ve devam ediyorum.

7- Süleyman Soylu, kendisi İdlib’deyken İstiklal’de patlatılan bombanın kaynağını, ayağının tozuyla indiği İstanbul’da neden alelacele Kobani ve Afrin olarak açıkladı? Yoksa seçim öncesi, Suriye’ye bir sınır ötesi operasyonun altyapısı mı hazırlanmak isteniyor?

8- Bombacı diye yakalanan, istihbarat eğitimi aldığı duyurulan ve ‘her şeyiyle’ ‘İşte buradayım, beni yakalayın’ diyen, yakalandığında da şaşkın ördeğe dönüşüp üstüne New York yazılı tişört geçirilip fotoğraf çektirilen kişi gerçekte kim?

9- Bu katliamı kimin adına yaptı?

Bu soruların yanıtlarını ancak bağımsız yargı ve tarafsız soruşturma makamları ortaya çıkarabilir. Tabii Türkiye’de bu makamları bulabilirseniz. Bu vahşi katliamın siyasi sonuçlarından faydalanmak isteyen tüm kirli odakların net şekilde ortaya çıkarılması için, gerçeğin de tüm yönleriyle bilinmesi şarttır. Son olarak iki soruyla bitirelim:

10– Devlet içinden destek alınmadan, böylesi vahşi bir katliam İstiklal’in göbeğinde yapılabilir miydi?

11- Cumhurbaşkanı Erdoğan, ileride yine ‘Kandırıldık’ dememek için bu terör saldırısının yöntemine, zamanlamasına, ayrıntılarına mercekle bakma ihtiyacı duyuyor mu? Yoksa yapılan açıklamaları yeterli mi görüyor?”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dün (15 Kasım) bombalı saldırı tüm partilerin grup başkanvekilleri tarafından kınandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “İçimizi yakan bu olaylarla ilgili ağzımızdan çıkan sözlere dikkat etmeliyiz. Hele ki devlet makamında bu konuyla ilgili yerlerde olan insanlar sözlerinin nereye gittiğini bilmek zorundadırlar. Bu gerçekten böylesine vahim bir olayla ilgili, terörün kimden geldiği, nasıl geldiği lanetlenmesi gereken bir olayla ilgili ‘Biz bu olayda mahcubuz’ diyen bir İçişleri Bakanı varsa bir İçişleri Bakanına söylenecek tek bir söz vardır; ‘İçişleri bakanları mahcup olmazlar, İçişleri bakanları gereğini yaparlar, gereğini yapamıyorlarsa da o koltukta oturmazlar. Senin mahcubiyetin eğer bu ülkenin evlatlarının canıyla ödeniyorsa o zaman senin mahcubiyetinin bizim nezdimizde hiçbir karşılığı ve değeri yoktur” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan “Devletimiz tüm birimleriyle yoğun çalışmasıyla PKK-PYD terör örgütünün yapmış olduğu bu menfur terörist saldırıyı, iş birlikçilerini, teröristi yakalama imkanı buldular. Terörün, tüm insanlığın ortak düşmanı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Türkiye, tüm dünyaya örnek terörle mücadele sürecine kaldığı yerden daha yoğun devam edecektir” ifadelerini kullandı.

İyi Parti grup başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “Terörle mücadelenin kuralları vardır. Terör eylemini gerçekleştiren örgütlerin reklamını yapmaya varacak söylemlerden azami ölçüde uzak durulmalıdır. Milli birliğimize ve vatan bütünlüğümüze, büyük milletimizin hürriyet ve istiklaline kasteden eylemlerin sorumluları kimler olursa olsun, ister PKK/PYD ister IŞİD ve DEAŞ ya da başka melun örgütler ve onların türevleri topyekün hepsini şiddet ve nefretle kınıyorum” dedi.

HDP grup başkanvekili Hakkı Saruhan Olur terör saldırısından büyük acı ve üzün duyduklarını ifade etti.

MHP Grup Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül, “Terör saldırısı 85 milyon insanımıza yapılmış, aziz milletimizi ve devletimizi hedef almıştır. Birlik, beraberlik mesajı vermek yerine bu alçak saldırıyı iktidarla ve devletimizle ilişkilendirmeye çalışanlar terör ve terörizme can suyu veren terörden medet umanlardır” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir