Telgrafın Telleri

British Medical Joulrna: Bir şarkı binlerce intiharı önlemiş olabilir

etelgraf haber-

Rapçi Logic’in 1-800-273-8255 isimli şarkısının, intihara meyilli olup bu konuda profesyonel yardım almaktan çekinen yüzlerce kişinin hayatına son vermesini engellemiş olabileceği ortaya koyuldu.

 British Medical Journal bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ABD’li rap şarkıcısı Logic’in 1-800-273-8255 isimli şarkısını yayınlamasından sonra ülkede psikolojik destek sağlayan yardım hatlarını arayan kişi sayısında yüksek bir artış kaydedildi. İsmini ABD’deki ‘intiharı önleme yardım hattı’ndan alan şarkı kısa sürede kamuoyunda büyük ilgi görmüştü.

NTV’nin aktardığı araştırmada yayınlanan verilere göre şarkı yayınlandıktan sonra intiharı önleme yardım hattında 9 bin 915 aramalık bir artış kaydedildi. Ayrıca, ABD’deki intihar vakaları sayısında da azalma görüldü.

YARDIM HATTINI ARAYANLAR ARTTI

Araştırmacılar “Tüm bu olaylar, halkın şarkının verdiği ‘Bu hattı arayarak yardım almak mümkün ve etkili’ mesajına halkın dikkat vermesini sağladı” dedi. 

Araştırmada anılan olaylar dizisi arasında, şarkının yayınlandığı 28 Nisan 2017, Logic’in 27 Ağustos 2017’deki MTV Video Müzik Ödülleri performansı ve 28 Ocak 2018’deki Grammy Ödülleri performansı yer aldı. Alessia Cara ve Khalid’in de katkı sunduğu şarkı, Billboard’un en iyi 100 ABD şarkısı listesinde haftalarca ilk 10’da kalmayı başarırken, Eylül 2017’de en iyi 3. şarkı olarak seçildi. Şarkının yayınlanmasından sonra Google’daki intiharı önleme hattına dair aramaların yüzde 10 oranında arttığı tespit edildi.

Araştırmaya göre 1-800-273-8255 şarkısının yayınlanmasından sonraki 34 günlük süreçte yardım hattını arayanların oranı yüzde 6.9 arttı.
Aynı süreçte ABD’deki intihar oranlarında yüzde 5.5 azalma tespit edilirken, bu oran önceki ortalamalar göz önünde bulundurulduğunda 245 kişinin intihardan vazgeçmiş olabileceği anlamına geliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir