Haberler

BTS: “TCDD’nin özelleştirilmesi için görevlendirmeler yapıldı”

BTS, TCDD’nin özelleştirme çalışmalarının çok gizli ve hızlı bir şekilde yürütüldüğünü belirterek, bunun için görevlendirmelerin yapıldığını öne sürdü.

MA’da yer alan habere göre; Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, sürgün, baskı ve kamu kurumlarının özelleştirilmesine karşı yaptığı oturma eyleminin 26’ncı haftasını Alsancak Gar’ın önünde gerçekleştirdi.

“Demiryolları Satılamaz” pankartının açıldığı açıklamada “Sadaka değil, insanca yaşamak”, “Demiryollarında özelleştirme ölüm getirir” dövizleri taşındı. Açıklamaya siyasi parti, KESK, BTS yöneticileri ile demiryolu emekçileri katıldı.

“Kaza değil, iktidarın cinayetidir”

Açıklamayı okuyan BTS İZMİR Şube Başkanı Erdal Akyol, Manisa’dan Ankara’ya haklarını almak için giden ancak bir sonuç alamadığı için geri döndükleri yolda trafik kazası geçirip, yaşamını yitiren Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter’i anarak, ailelerine başsağlığı diledi. AkyoL, “Bu bir kaza değil, işçilerin hakkını gaspeden kan emici sermayenin, buna izin veren iktidarın cinayetidir.  Üzgünüz. Öfkeliyiz” dedi.

TCDD Özelleştiriliyor

Akyol, bu haftaki açıklamalarında Ege ve Akdeniz sahillerindeki 18 eğitim ve sosyal tesisin satışa çıkarılmasına dikkati çekerek,  “TCDD’nin özelleştirme çalışmaları çok gizli ve hızlı bir şekilde devam ediyor. TCDD çalışanları da tıpkı MKE de olduğu gibi bir oldu bittiyle karşı karşıya kalabilir. Özelleştirme kapsamında personelin durumunun belirlenmesi için daire başkan yardımcıları görevlendirildi. Bazı kritik unvanlara seçme hakkı dahi tanınmayacak. Özelleştirme süreci öyle beklenildiği gibi çok uzak değil. İki ay sonra önümüze yeni sözleşmeler konursa şaşırmayalım” uyarısında bulundu.

“Demiryolu halkındır”

Duyarlı herkesin özelleştirmeye karşı durması gerektiğini söyleyen Akyol, “Demiryolu halkındır. Sahip çıkacağınız şey bu ülkenin geleceğidir, çocuklarınızın geleceğidir, güvenli kamusal bir ulaşımdır, cebinizden daha fazla alınacak vergilerdir” diye belirtti. Akyol, baskı, sürgün ve özelleştirmeye karşı mücadelelerinin devam edeceğini yineledi. Açıklama, sloganlar eşliğinde son buldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir