Haberler Manşet

”Bu katliama yol verenin, hedef gösterenlerin, yargılandığı güne dek mücadelemiz sürecek ”

Deniz Poyraz davası öncesi adliye önünden seslenen İzmir Kadın Platformu, katliama yol veren, hedef gösterenlerin yargılanacağı güne dek mücadelenin süreceğini belirterek, “Katillere boyun eğmeyeceğiz” dedi.   Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021 tarihinde silahlı saldırıda bulunarak, Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın 2’nci duruşması Bayraklı Adliyesi 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava öncesi İzmir Kadın Platformu adliye önünde açıklama yaptı. “Deniz Poyraz isyanımızdır. Davanın takipçisiyiz” pankartının açıldığı açıklamada kadınlar, sık sık “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Deniz’e sözümüz barış gelecek” ve “Deniz Poyraz isyanımızdır” sloganları attı.  

‘EL BİRLİĞİYLE KATLİAM’

 Açıklamada konuşlan platform üyesi Günseli Kaya, Onur Gencer’in katliamı, İzmir Valiliği, Emniyet ve 24 saat il binası önünde nöbet tutan polislerin gözü önünde elini kolunu sallayarak, gerçekleştirdiğini vurgulayarak, saldırının ardından yine polisler tarafından “İsmin ne abicim” diyerek karşılandığını anımsattı. Katliamdan önce Gencer’in defalarca keşif yaptığı, çeşitli tarihlerde 27 kez İzmir Emniyeti’ni aradığı, poligonda silah eğitimi aldığı ve Suriye’de eğitildiğinin ortaya çıktığını ifade eden Kaya, Gencer’in emniyetten kimlerle görüştüğüne dair soruşturma yürütülmezken, SADAT ile olan ilişkisinin de araştırılmadan üstünün örtülmeye çalışıldığını aktardı.  Katil Gencer’in ilk duruşmadaki rahat tavırları ve jandarma tarafından korunmasına değinen Kaya, avukat ve izleyicilerin ise aynı polis ve jandarma tarafından salona girişlerinin engellenmeye çalışıldığını belirterek, “Deniz’in annesi Fehime anaya ve kız kardeşine yönelik saldırıları ise Gencer’in kimden güç aldığını bir kez daha gözler önüne serdi” dedi.

  ‘MÜCADELE SÜRECEK’ 

Poyraz’ın davasının peşini bırakmayacaklarını yineleyen Kaya, “Bu davada elbette katliamı gerçekleştiren Onur Gencer’in en ağır cezaya çarptırılmasını talep ediyoruz. Ama yetmez. Bu katliama yol verenin, hedef gösterenlerin, mahkeme salonunda ona bu gücü verenlerin yargılandığı güne dek mücadelemiz sürecek. Bilsinler ki, ne yaparlarsa yapsınlar bizler mücadelemizden bir adım geri atmayacağız. Birbirimizi yaşatmak için, faşizme, erkek/devlet şiddetine karşı yan yana, omuz omuza olacağız. Deniz’e sözümüz olsun, hayalini kurduğu barışın, özgürlüğün, eşitliğin ülkesini kuracağız. Fehime ananın da dediği gibi, ‘Bir Deniz gider bin Deniz geliriz’ size asla boyun eğmeyiz” diye belirtti.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir