Ekoloji Haberler

Bugün saat 20.00’de- HAYDİ EYLEME!

Erzincan İliç Çöpler Altın Madeni geçtiğimiz yıl 3 katı daha büyütülmek için ÇED olumlu raporu aldı! İtirazlar sonucunda mahkemenin atadığı bilirkişilerin keşfi geçtiğimiz nisan ayında yapıldı.
Şimdi bilirkişi raporu beklenirken, son iki ayda iki kez siyanür sızıntısı felaketi ile gündemde İliç!

✔️Çöpler Altın madenini işleten Anagold şirket yetkililerinin yalanladığı ilk felaket, madenin içindeki pasa dağında heyelan sonucunda mebranın yırtılması ile oluşan siyanür sızıntısı ile siyanürlü solusyon ve sülfürik asitin toprağa karışmasıydı.

✔️Bununla ilgili verilen soru önergelerine dahi yalan haber iddiasında bulunan şirket 21 Haziran günü meydana gelen ikinci kazayı ise kamuoyu baskısıyla, Çevre ve Şehircilik bakanlığının açıklamaları sonucunda, kabıul etmek zorunda kaldı. Yaşanan felaket ile 20 ton saf siyanür toprağa ve suya karıştı!

✔️Bakanlık ‘çevre kirliliğine neden olan altın madenine “EN ÜST SINIR” olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulandı,’ dedi. Birincisi bu çevre kirliliği değil Fırat Havzasının yok oluşudur. En üst sınırdan ceza ile bu yok oluş engellenemez, kapasite artışının red edilmesi ve madenin bir an önce durdurulması gerekmektedir

✔️Yöredeki siyasi iradenin tümüyle maden şirketinde olduğu, siyasî İktidar ve kamu kurumlarının şirket ile işbirliği yaptığı bir yapıdır Çöpler Altın Madeni! Bu yapının karşısında doğadan, Fırat’tan, yöredeki insanların sağlıklı yaşam hakkından vazgeçmeyeceğiz demek için Twitter’da eylemdeyiz!

📢📢Erzincan İliç ve tüm Yukarı Fırat Havzası için büyük bir tehdit olan Çöpler Altın Madeninin kapasite artışının engellenmesi ve bir an önce kapatılması için 27 Haziran pazartesi bugün saat 20.00’de!

👇🏽👇🏽👇🏽
Hastag:
👉🏽 #FıratAltındanDeğerlidir 👈🏽

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR
🔻🔻🔻🔻🔻
Kampanyanın başlama saati 19.50 olacak. İlk Tweeti İliç Doğa ve Çevre Platformu (@İlicdogacevre) hesabından atacağız.
➡️ İlk on dakika başka hiçbir Twit atılmayacaktır.
➡️ Bu on dakikalık sürede @ilicdogacevre hesabından atılacak olan ilk Twiti önce beğenelim, sonra yorumla birlikte retweet edelim. Yorumumuzda tagi içinde geçecek şekilde mutlaka kullanalım.
➡️Yine atacağımz ilk twitin altına yorum yazalım, tagi yorumlarda da mutlaka kullanalım.
➡️ Saat 20.00’da herkes özgün Twitlerini atmaya başlayabilir. Atacağımız Twitlerde tagin olduğu görselleri kullanmak TT olmamızı hızlandıracaktır.

Fırat’ın suyu altından değerlidir demek için göstermiş olduğunuz dayanışmayla :Yukarı Fırat Havzasının ve madenin kapasite artışı içinde bulunan Sivas Divriği, Malatya, Kemaliye ve Munzur bölgesinin geleceğini de belirlemiş oluyorsunuz .

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir