Ekoloji

BURÇEP|Derdimiz, maden alanının hemen dibindeki içme suyumuz Düdüklü’dür

Bugün, BALIKESIR ili İVRİNDİ ilçesi Değirmenbaşı ve Küçükılıca Mahalleleri mevkiindeki TÜMAD MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. tarafından yapılması planlanan Mobil Kırıcı Tesisi projesi hakkında davalı kurum Balıkesir Valiliği tarafından  “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” kararların iptali için açtığımız ve  Balıkesir 2. İdare Mahkemesi’nde görülmekte olan  davanın duruşmasına katılmak  için buradayız.

Her ne kadar proje adında sadece İvrindi ilçesi telaffuz edilmiş ise de söz konusu maden sahası Burhaniye ilçe sınırları içinde de yer almakta ve Burhaniye’nin kırsal mahallelerine çok yakın bulunmaktadır.

Başından beri, yaratacağı geri dönülemez zararlar nedeni ile itirazlarımızı dile getirdiğimiz projeye ek olarak, yalıtım amacı ile kullanılacağı belirtilen mıcır kırma eleme mobil tesisi için de Balıkesir Valiliği tarafından ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR kararı verilmiştir.

Bu karar üzerine açtığımız iptal davasında yapılan keşif sonucunda ne yazık ki bilirkişi heyeti, dosyayı asıl proje ile bir bütün olarak  incelememiş, mobil kırma eleme tesisi hakkında da kanaatimizce oldukça eksik değerlendirmelerde bulunmuştur.

Açtığımız davanın sonucu ne olursa olsun, BURÇEP sadece TÜMAD’a değil, doğayı katleden, dönülmez zararlar veren tüm projelere karşı itirazını dile getirmeye devam edecektir.

Son günlerde çevre hareketine yönelik karalama kampanyalarından ne yazık ki BURÇEP de nasibini almıştır. Dün, 02.02.2022 tarihinde, bugünkü duruşmayı duyurmak amacı ile yaptığımız sosyal medya çalışmasını takiben, Edremit’ten yayın yapan bir internet gazetesi BURÇEP’İ de hedef göstererek

“DERTLERİ ALTIN MADENLERİ” başlıklı bir haber paylaşmıştır. Haberin zamanlaması, bu ve benzeri haberleri kimin/ kimlerin yaptırdığı hakkında ciddi ip uçları vermektedir. Satır satır değerlendirilmeyi hak edecek ciddiyette görmediğimiz haberin başlığı  ve hatta sadece başlığı doğrudur ve fakat eksiktir.

Derdimiz devlete BEYAN ETTİĞİ kazanç üzerinden sadece %1 vergi veren (umarız veriyorlardır)  altın madencileridir. Derdimiz, maden alanının hemen dibindeki içme suyumuz Düdüklü’dür. Derdimiz, Tümad’ın yanı başında doğru tarım yapan ve hiçbir yerde yetişmeyen Badalan fasulyesini üreten köylülerimizdir. Derdimiz sadece altın madenleri de değildir. Zeytinciliğin desteklenmesi ve bu alanda istihdam yaratılması elbette güzeldir; ama aynı zamanda  derdimiz, zeytin karasuyunu derelere akıtan zeytin işletmeleridir. Pervanelerini dağlarımıza korkuluk gibi diken RES şirketlerinin enerji darboğazında yaralı parmağa merhem olmamaları bir yana, dağlarımızdaki, meralarımızdaki orman varlığını yok edişi derdimizdir. Kirli derelerden, çalıştırılmayan ve yeterli teknoloji ile donatılmamış arıtmalardan Edremit Körfezi’ne akan kirlilik derdimizdir. Endüstriyel hayvancılığın sebep olduğu kirlilik derdimizdir. Toplanamayıp boşa akan yağmur suyu derdimizdir. Kamu yararı taşımayan, telafisi imkansız zararlar doğuracak olan  her türlü girişim  derdimizdir.

BURÇEP ve diğer ekoloji örgütleri bu dertlerle boğuşurken kimseden emir almaz. Kimsenin talimatıyla hareket etmez.Hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değildir ve hiçbir siyasi partiye husumet de beslemez. Görüş bildirmek ya da görüş almak isteyen herkesle ve her kurumla görüşür. Görüştük, görüşeceğiz de. BURÇEP, bazı kalemşörler gibi, parayla çalışmaz. Kimseye, ispatlayamadığı iddialarda bulunmaz. Tam da bu nedenle, bu güne değin davalaştığımız hiçbir kurum “YALAN SÖYLEDİĞİMİZİ” iddia edememiştir, çünkü İddialarımız, o kurumların verilerine dayanır. Bazıları bizimle, ancak, örnekteki gibi kaçak dövüşür. Ama biz hepsine ve her şeye rağmen derdimizi tüm şeffaflığımızla  anlatmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla… BURÇEP – BURHANİYE ÇEVRE PLATFORMU

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir