Ekoloji Haberler

Büyük Menderes havzasındaki 4 ilin çevre derneklerinden nehrin kurumasına dikkat çeken eylem

Büyük Menderes nehrindeki kuraklığa dikkat çeken yerel çevre ve ekoloji dernekleri oturma eylemi yaptı.

Büyük Menderes havzasında bulunan Afyonkarahisar, Uşak, Denizli ve Aydınlı çevre dernekleri, oturma eylemi gerçekleştirerek yaptıkları basın açıklamasıyla Büyük Menderes nehrinin kurumaması için yetkililerden önlem almalarını istedi.

Konuyla ilgili Germencik Çevre ve Doğa Derneği’nin (GERÇED) organizasyonunda Uşak, Afyonkarahisar, Denizli ve Aydın’daki çevre derneklerinin desteğiyle 2 ay önce imza kampanyası başlatılmıştı. Kampanya devam ederken, 4 ilde faaliyette olan çevre dernekleri kuruyan Büyük Menderes Nehri yatağında bir araya geldi.

Yaklaşık 100 çevreci, önce Koçarlı-İncirliova arasındaki köprüye gelip “Büyük Menderes için harekete geç. Nehrin yok edilmesine sessiz kalma” pankartı açtı. Ardından kuruyan Büyük Menderes Nehri yatağına inen çevreciler, burada inceleme yaptıktan sonra ‘Duy Menderes’in çığlığını’, ‘Büyük Menderes Nehri yok oluyor’ ve ‘Menderes Nehri kuruyor, su olmazsa yaşam olmaz’ yazılı pankartları asıp bir süre oturma eylemi yaptı.

“Hiçbir kurala uymayan çalışmalar ekolojik yıkımı hızlandırdı”

Eylem yapan grup adına basın açıklamasını yapan Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Ahmet Ergun, “Büyük Menderes kuruyor sessiz kalmayalım. Büyük Menderes’in Batı Anadolu’nun en uzun, 584 kilometrelik yolculuğu Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden başlar. Büyük Menderes Nehri yıllardır evsel atık sular, sanayi kuruluşlarında oluşan endüstriyel atık sular, zeytin kara suyu ve maden atıklarıyla beraber kirletilmektedir. Bu kirliliğe bağlı olarak bu nehir Türkiye’nin en kirli 3’üncü nehri durumundadır. Su kalitesi tarımsal sulamada kullanılmaması gereken 4’üncü sınıf su haline gelmiştir. Nehir adeta atık alıcı ve atık taşıyıcı ortam olarak taşıyıcılığını sürdürmektedir. Büyük Menderes Nehri kirlenme dışında ayrıca büyük bir sorunla karşı karşıyadır. İklim değişikliği ve buna benzer yaşanan kuraklık yüzünden çölleşme süreci hız kazanmıştır. Neredeyse her çay ve derenin üzerine gölet ve baraj kurulması, ormanların azalması, maden sahalarının artması, karbondioksit salınımına sebep olan jeotermal santrallerinin aşırı miktarda yapımı ve hiçbir kurala uymayan çalışmaları havzada ekolojik yıkımı hızlandırmıştır. Artık yeter, acilen harekete geçilmeli etkin yasal düzenlemeler yapılmalıdır. TBMM’de bir komisyon oluşturulmasını ve Büyük Menderes Nehri’nin kurtarılması için acil eylem planıyla, yasal düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir