Haberler

Çağdaş Gazeteciler Derneği raporuna göre kamu kaynakları havuz medyasına aktarılıyor

ÇGD, mayıs ayı Medya İzleme Raporu’nu yayımladı. Rapora ilişkin açıklamada mayıs ayında 9 gazetecinin hâkim karşısına çıktığı, bir gazetecinin ise 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) Medya İzleme Raporu’nda organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, gazeteci cinayetleri başta olmak üzere Türkiye basınına yönelik iddialarının birkaç basın organı dışında yayımlanmadığı belirtildi ve “İktidarın yönettiği ya da etkisi altına aldığı basının geniş kısmında kirlenmemiş tek bir metrekarenin kalmadığını göstermekte” denildi.

Gezi ve 1 Mayıs’ta basın engellendi

Rapora göre; basın emekçilerinin, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ile Gezi Parkı Eylemlerinin yıl dönümü sırasında haber yapmaları engellendi. İki internet sitesinin alan adı toplam 4 kez yasaklandı. 21 olaya ilişkin çıkan haberlere erişim engeli konuldu.

Sedat Peker gündem olmadı

Raporun, “Manipülasyon – İlke İhlalleri” bölümünde; organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Uğur Mumcu cinayeti ve karanlık birçok konuya ilişkin iddialarının, iktidar yanlısı gazete ve televizyonlarda “tek satırlık” bir haber olarak uzun bir süre yer almadığı belirtildi. Raporda, bunun için; “Eleştirel ve sorgulayıcı gazetecilik yapan birkaç̧ basın organı dışında iktidarın yönettiği ya da etkisi altına aldığı basının geniş̧ kısmında kirlenmemiş̧ tek bir metrekarenin kalmadığını göstermekte” denildi. Raporda şu değerlendirmeler yapıldı:

“AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın, gelişmelere nasıl yaklaşacağını beklemeye koyuldu. Erdoğan da günlerce konuya herhangi bir yorum yapmayınca, söz konusu gazete ve televizyonlar, en iyi yaptıkları iş olan, ‘üç maymunu’ oynamaya başladı.”

Kamu kaynakları havuz medyasına 

Raporda, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) hükümet yanlısı yayın yapan gazetelere, geçen yıl 141 milyon 932 bin liranın üzerinde kamu kaynağını aktardığı belirtildi. BİK üzerinden verilen resmi ilanların yaklaşık yüzde 78’lik bölümünün; Sabah, Hürriyet, Posta, Milliyet, Yeni Şafak gazetelerine gittiği, buna karşın BirGün, Sözcü ve Cumhuriyet’in arasında bulunduğu 9 gazetenin, resmi ilanların sadece yüzde 22’sini alabildiği bilgisi verildi.

Raporda, BİK’in gazetelere verilen ilan kesme cezaları, 2020’de yüzde 150 artış gösterirken, cezaların yüzde 97’si BirGün, Cumhuriyet, Evrensel, Korkusuz ve Sözcü’ye kesildiği belirtilen raporda şu değerlendirmelere yer verildi: “Vatandaşların vergileriyle oluşan kamu kurum bütçelerinden verilen resmi ilanları, iktidar yanlısı gazetelere akıtan BİK, kararlarıyla bir kez daha basın özgürlüğüne karşı cephenin can suyu olduğunu ispatladı.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir