Ana Sayfa Ekoloji Çay bahçeleri, tarım arazileri ve su kaynakları bölgesine taş ocağı açılmasına onay

Çay bahçeleri, tarım arazileri ve su kaynakları bölgesine taş ocağı açılmasına onay

0
Çay bahçeleri, tarım arazileri ve su kaynakları bölgesine taş ocağı açılmasına onay

RİZE – Çayeli’ne bağlı Selimiye Köyü’nde çay bahçeleri, tarım arazileri ve su kaynaklarına yakın bir mesafede kurulmak istenen taş kırma ve eleme tesisi için Bakanlık, “ÇED gerekli değil” raporu verdi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişliği Bakanlığı, Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Selimiye Köyü’nde kurulmak istenen taş kırma eleme ve yıkama tesisi için “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil” raporu verdi. 

Agne Şengök Çayeli ADİ Ortaklığı (Agne Yapı Anonim Şirketi ile Şen-Gök Keleşeoğlu İnş. Taah. Nak. Ve Tic. Ltd. Şti. İş) tarafından 24,4 hektarlık alanda kurulmak istenen tesisin yıllık 350 bin ton kapasite ile çalışması planlanıyor. 

Tesisin kurulmak istendiği alan, 1/100.000 ölçekli Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı’nda “Bölgeye Özel Ürün Alanı (bağcılık, çay, fındık vb.)” olarak tanımlanmış durumda.

Selimiye Köyü’ne 430 metre uzaklıkta yer alacak tesise en yakın yerleşim yeri ise sadece 180 metre mesafede. Taş kırma ve eleme işi nedeniyle yoğun toz çıkaracak tesis alanına en yakın tarım arazisi 245 metre, en yakın çay bahçesi 230 metre uzaklıkta yer alıyor. Tesis, Dereiçi Camii’ne 760 metre, Çataklıhoca İlköğretim Okulu’na 870 metre, Çayeli 1 No.lu Aile Sağlık Merkezi’ne ise 2 bin 200 metre uzaklıkta. 

25 METRE ÖTESİNDE DERE GEÇİYOR

ÇED sahasının 25 metre ötesinde Çataklıhoca Deresi geçiyor. ÇED dosyasına göre bahse konu taşınmazlar mevcut hali ile Çataklıhoca Deresi’nin taşkın ve yamaç oyulması etkisine maruz konumda bulunuyor. Şirket tesisini korumak için dereye duvar örülmesini isterken, Bakanlığa verdikleri dosyada “Çataklıhoca Deresinden kaynaklı taşkın riskini belli seviyelere göre kontrol altına alabilmek için dere ile taşınmazlar arasına taşkın kontrol tesisi(tahkimat) yapılması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here