Haberler

Çay paketleri içinde rüşvet alırken yakalanan AKP’li belediye başkanı, “Kuzenlerimden geldi” diyerek bankaya 2,1 milyon lira yatırmış

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı iş karşılığında hak edişini erken ve ödenmesi gereken miktardan daha fazla almak için müteahhit Y.T.’den çay paketleri içinde 30 bin lira rüşvet alırken yakalanıp tutuklanan Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin K. hakkında hazırlanan iddianamedeki detaylar ortaya çıktı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Bahattin K.’nin makam odasında yer alan çelik kasa içerisinde nakit para ile birlikte kendisine ait bireysel emeklilik poliçesi, eşi dahil vekalet aldığı 8 kişi adına açılan 22 banka hesap cüzdanı, biri külçe olmak üzere 5 kilo 550 gram altın, 13 adet çeyrek altın ebatlarında basılan özel altın, 75 tam altın, 50 yarım, 1059 çeyrek altın ve gayrimenkul tapuları bulundu.

“İşlem hacimleri ile gelirleri arasında uyumsuzluk var”

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, Bahattin K. ile birlikte hesap sahibi 8 kişi hakkında Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan (MASAK) inceleme istedi. Gönderilen raporda ise, “Analiz konusu şahısların mal varlıkları/parasal işlem hacimleri ile gelirleri arasında uyumsuzluğun bulunduğu, savcılık evrakında belirtilen tarihlerden itibaren (şahısların Bahattin K’ye verdikleri vekalet tarihleri, Bahattin K. tarafından adlarına hesap açılış tarihleri, adlarına kredi çekim tarihleri) gerçekleştirdikleri finansal işlemlerin ve sahip olduğu, alıp sattığı mal varlıklarının savcılık evrakında belirtilen suç gerçekleştirilmiş olabileceği” belirtildi.

Başkası adına 2 daire almış

Savcılık, soruşturma kapsamında adlarına hesap açılan veya gayrimenkul alınan kişilerin de bilgisine başvurdu. Adına 2 daire bulunan A.K., dairelerin kendisine ait olmadığını, Bahattin K.’nin kendisine, “Belediyede memurum. Üzerime alamıyorum.” dediği için kendi adına tapu çıkarıldığını söyledi. Adına hesap açılan şahıslarda bankadaki hesaplar ile herhangi bir işlem yapmadıklarını, hesaplarda bulunan para veya altınlardan haberdar olmadıklarını beyan etti.

Kuzenlerinden geldiğini iddia ettiği 2,1 milyon lirayı bankaya yatırdı

Savcıya ifade veren emlakçı C.D. ise Bahattin K.’nİn kendisinden, yurt dışında yaşayan bir akrabasının kira getirisi olan dükkan istediği söylediğini, 5-6 ay sonra da dükkan için kuzenlerinin para gönderdiğini, memur olması nedeniyle paranın kendi adına kayıtlı banka hesaplarında kalmasını istemediği dile getirerek kendi adına açtıkları hesaba 1 milyon 200 bin lira yatırdıklarını ifade etti.

C.D., Bahattin K.’nin bir ay sonra yine yurt dışındaki akrabasından para geldiğini söylemesi üzerine eşi üzerine 900 bin lira para yatırdıklarını ve banka cüzdanlarını da kendisine verdiğini açıkladı. C.D.’nin ifadesine göre Bahattin K., altına yatırım yapacağını ileri sürerek bankadaki paranın 400-500 bin lirasını çekip kendisine verdiğini anlattı.

“Rüşvet gelirlerini aklamaya çalıştı” denildi

Toplanan deliller ve tanık beyanları doğrultusunda hazırlanan iddianamede, Bahattin K.’nİn rüşvet elde ettiği gelirlerini aklamak amacıyla çeşitli banka işlemlerine tabi tuttuğu, bu işlemleri yaparken başka kişiler adına açtırmış olduğu hesaplar üzerinden işlemler yaparak söz konusu mal varlığı değerlerinin takibini engellemek kastıyla hareket ettiği ileri sürüldü. Savcılık Bahattin K. hakkında rüşvet suçunun yanı sıra kara para aklama suçundan da ek dava açtı.

Öte yandan savcılık, adlarına banka hesabı açılan veya gayri menkul alınan kişiler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir