Haberler

Çayda kota ve kontenjanın kaldırılmasını isteyen Hopalı üreticilere polis saldırısı: 32 gözaltı!

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından açıklanan dönüm başına günlük 17 kilogram çay alımı kotasına üreticilerin tepkisi büyüyor. 

Artvin’in Hopa ilçesi meydanında toplanan üreticiler basın açıklaması yaptı. Kotanın kaldırılmasını talep eden üreticiler, “Çaykur halkın satılamaz” şeklinde slogan attı. Daha sonra yürüyüş yapmak isteyen üreticilere polis izin vermedi ve dağılmalarını istedi. Ancak hiç bir yere gitmeyeceklerini söyleyen üreticiler yürüyüşe başladıkları sırada polisin saldırısıyla karşılaştı. 32 kişi kişi darp edilerek gözaltına alındı. Üreticiler arkadaşları bırakılan kadar meydandan ayrılmayacaklarını duyurdu.

Kemalpaşa’da ise, fabrika önünde toplanan üreticiler basın açılaması yaparak kota uygulamasının kaldırılmasını istedi.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde meydanda bir araya gelen üreticiler ise hükümeti ve ÇAYKUR’u protesto etti. Açıklanan çay fiyatının az olduğuna dikkat çeken üreticiler uygulanan kotayla kendilerinin özel sektörün kucağına itildiğini söyledi.

Yanlarında sepet ve torbalarla getirdikleri çayları yola döken üreticiler, kendileri yararına çay kanunu yapılmasını ve kotanın kaldırılmasını talep etti. Eylemlerin devam edeceğini belirten üreticiler daha sonra dağıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir