Haberler

Cengiz İnşaat, yol yapmak için 11 yılda 9 milyar liralık ihale almış

Devletten en çok ihale alanlar listesinde dünyada da zirveye oynayan Cengiz İnşaat, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ile bağlı genel müdürlüklerinin 11 yılda 9 milyar TL’lik ihalesini üstlendi.

Cengiz İnşaat’ın Karayolları Genel Müdürlüğü’nden aldığı 13 ihalenin toplam bedeli kayıtlara, 7 milyar 174 milyon TL olarak geçti. Genel Müdürlük’ten ilk ihalesini 2012 yılında alan Cengiz İnşaat, son ihalesini ise Eylül 2020’de, ‘Zigana Tüneli Kesiminin İkmal İnşaatı İşi’ kapsamında kazandı.

Şirketin Karayolları Genel Müdürlüğü’nden aldığı 13 ihalenin altısı pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilirken altısı da “Belli istekliler arasında” gerçekleştirildi. Toplam 13 ihaleden yalnızca birinde açık ihale yöntemi kullanıldı.

Genel Müdürlük’ten 7.1 milyar TL’lik ihale alan şirketin, Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’nden de toplam 1.3 milyar TL maliyetli dört ihale aldığı öğrenildi. Cengiz İnşaat’ın, Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü ile Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü’nden aldığı toplam dört ihalenin sözleşme bedeli ise 489 milyon TL oldu.

Yandaşlara yüksek maliyetli ihaleler

Cengiz İnşaat’ın KGM’den aldığı yüksek maliyetli ihalelerden ilk üçü ise şöyle:

– Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, ‘Yol Yapılacaktır’ başlıklı ihalesi sözleşme bedeli: 1,3 milyar TL.

– Zigana Tüneli Kesiminin İkmal İnşaatı İşi sözleşme bedeli: 953 milyon TL.

– Kastamonu-Çankırı (Kırık Baraj Varyantı) Yolu sözleşme bedeli: 607 milyon TL.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir