Manşet Muhalefet Uncategorized

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından komik açıklama Salda Gölü’nün sarı renge bürünmesini “polenlere ve ağaç” birikintilerine bağladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda Gölü’nün bir bölümünün sarı renge bürünmesinin “polenlerden ve ağaç birikintilerinden kaynaklandığını” açıkladı.Bakanlığın açıklamasına tepki olarak, Salda Gölü Koruma Derneği çağrı yaptı ”Salda Gölü yok olmasın diyen tüm çevre dostu yaşam savunucularını 2 Haziran 2021 saat 14.00 de yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz.”denildi 2 Haziran’da Yeşilova dernek binasında toplanılıp basın açıklaması yapmak için göl kenarına gidilecektir.Çağrısı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı açıklama:

“Salda Gölü kıyısında oluşan renk değişikliği göl çevresindeki çamlık ve sazlık alanlarda polenlerden ve ağaç birikintilerinden kaynaklanmaktadır. Polen patlamaları, bahar aylarında yaşanan doğal bir süreçtir. Mevsimsel olan görüntü her yıl dönemsel olarak gerçekleşmektedir.

Salda Gölü’nde bilim insanlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte uluslararası düzeyde katılımcı ve şeffaf bir koruma çalışması yürütülmektedir. Göl kıyısındaki renk değişikliğinin bölgede yürütülen koruma projesinden kaynaklandığına yönelik iddialar tamamen asılsızdır”

Bakanlığın yayınladığı görsele karşı sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar gerçeği anlatıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir