Haberler İnsan Hakları

CHP Şenyaşar ailesinin yaşadığı adaletsizlikleri Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na taşıdı

ETLGRAF HABER-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şenyaşar ailesinin yaşadığı adaletsizliklerin yerinde incelenmesi için Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu 3 yakını kaybeden Şenyaşar ailesinin yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na dilekçeyle başvuran Tanal, 14 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen saldırılar ile ilgili yargı sürecinin işletilmediğine dikkat çekti. 

 Dilekçede Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet talebiyle 9 Mart tarihinden bu yana Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tuttuğunu belirtildi. Tanal, başvuru dilekçesinde şunlara yer verdi: “Emine Şenyaşar’ın bir kadın, bir anne ve bir eş olarak aylardır verdiği adalet mücadelesi, Türkiye’de siyasetin diliyle ve yargı eliyle yaratılan hukuksuzluğun sembolü haline gelmiştir. Başlattıkları adalet nöbeti sebebiyle darp edilen, tartaklanan, gözaltına alınan Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın adliye bahçesine dahi alınmadıkları, avukatlarıyla birlikte savcıyla görüşmek istediklerinde ise savcının kesinlikle görüşmeyi kabul etmediği, saldırıyı gerçekleştirenlerin siyasi olarak korunduğu için adil yargılama yapılamadığı, Şenyaşar ailesi fertlerinin hastanede tedavi altına alındıktan sonra Suruç Devlet Hastanesi içine kadar gelen 30’a yakın saldırgan tarafından yaralı şahıslara tekrar saldırıldığı, iddianamede birçok saldırganın adının dahi geçmediği gibi birçok vahim iddia söz konusudur.

Tüm bu iddiaların ve olayla ilgili ayrıntıların tespiti ve hak ihlallerinin kayıt altına alınması için İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından olay mahallinde tespit yapılarak gereğinin yapılmasını talep ederim.”

Adalet Nöbeti’nin 224’üncü gününde eylemlerini görmeyen medyaya seslenen Ferit Şenyaşar, “Bu adaletsizliği birlikte ortadan kaldıralım” çağrısı yaptı.   AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti 224’üncü gününde devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde “Şenyaşar Ailesi Adalet Köşesi” olarak adlandırılan alana gelen anne ve oğlu, “Sadece adalet istiyoruz” yazılı dövizlerle nöbet başlattı.

fotoğraf-MA

Adalet Nöbeti’nin geldiği aşamayı değerlendiren Ferit Şenyaşar, “Adliye önünde adalet mücadelemiz 224’üncü gününde, zulüm altında devam ediyor. Haklı bir davamız var. Devlet hastanesinde 3 insan katledildi. Dava üzerinde siyasi bir el olduğunu artık herkes biliyor. Katliamı yapan milletvekili ve ailesi korunuyor. Bu davamız artık münferit bir dava değil, bütün toplumun davası” dedi.  

 EYLEM DEVAM EDİYOR 

Adalet Nöbeti’nin 222’nci gününde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile görüştüklerini hatırlatan Şenyaşar, “Babacan bize hukuki olarak davanın takipçisi olacaklarını söylediler. Her türlü yardımı sunacaklarını belirttiler. Aynı desteği siyasi parti ayrımı yapmadan herkesten bekliyoruz. Bu adaletsizliğin biran önce bitmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

 MEDYA GÖRMEZDEN GELİYOR

 Adalet mücadelesine başladıklarından bu yana iktidara yakın olan medyanın kendilerini görmezden geldiğinin altını çizen Şenyaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün toplum davayı takip ediyor. İktidarın baskısı altında olmayan medya her gün haber yapıyor. Ancak ana akım medya siyasi baskı altında olduğu için 224 gündür bizi görmezden geliyor. Korktukları için davamızı ekranlara taşımıyorlar. Korkmasınlar, gelsinler bu adaletsizliği birlikte ortadan kaldıralım.”

 ‘HUKUK DEVLETİ İŞLEMİYOR’ 

Aile sanal medya hesaplarından,“İdeolojik ya da politik gerekçelerle hukuk uygulamalarında ayrımcılık yapmak, hak ve adaleti ortadan kaldırır. Katliamı yapan bir milletvekili ve ailesi olduğu için hukuk devleti işlemiyor. Türkiye izliyor. Dünya izliyor” mesajı paylaştı. 

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir