Manşet Muhalefet

CHP| “Tarikat ve cemaatlerin kuşatması altında, partili Cumhurbaşkanının himayesinde bir şura yapılıyor”

etelgraf haber-

TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Yıldırım Kaya, 20. Milli Eğitim Şurası’nı 1-3 Aralık 2021 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacağını hatırlatarak, “Tarikat ve cemaatlerin kuşatması altında, partili Cumhurbaşkanının himayesinde bir şura yapılıyor. Milli Eğitim Şurası sahsım iktidarının politikalarını meşrulaştırmak için heba ediliyor” dedi.

CHP’nin, Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık başkanlığında CHP TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerinin desteğiyle Türkiye’nin 7 bölgesinde düzenlediği “İktidar İçin Eğitim Toplantısı”nın 6’ncısı İstanbul’da gerçekleştirildi. CHP İstanbul İl Örgütü’nün ev sahipliğinde yapılan toplantıya Bursa, Yalova, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Karabük, Zonguldak, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il örgütlerinin katılımıyla yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, Ankara Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Grup Sözcüsü Yıldırım Kaya, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri Muğla Milletvekili Suat Özcan, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ile İstanbul Milletvekili Dr. Sibel Özdemir ve İstanbul İl Eğitim Sekreteri Mazume Oruç’un katıldığı toplantı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, toplantıda yaptığı konuşmada, Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20. Milli Eğitim Şurası’nı 1-3 Aralık 2021 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, “Şahsım iktidarının himayesinde” yapacağını söyledi.

MİLLİ EĞİTİM ŞURASI SAHSIM İKTİDARININ POLİTİKALARINI MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN HEBA EDİLİYOR: Savaşın sıcağında 16-21 Temmuz 1921 tarihlerinde düzenlenen ilk Milli Eğitim Şurası’ndan bu yana, şuralar katılımcı ve demokratik kurallar çerçevesinde yürütülmekteydi. Ancak son geldiğimiz noktada tarikat ve cemaatlerin kuşatması altında, partili Cumhurbaşkanı’nın himayesinde bir şura yapılıyor. Millî Eğitim Şurası sahsım iktidarının politikalarını meşrulaştırmak için heba ediliyor. Adından başka şura olama niteliği taşımayan bu oyunun bir parçası olmayacağız. Bizler Cumhuriyetin Şurası’nı halkın iktidarında, eğitimin tüm bileşenlerinin katılımıyla gerçekleştireceğiz. CHP’nin Millet İttifakı ile birlikte iktidara yürüdüğü bugünlerde her alanda olduğu gibi eğitim alanında da eksiklerimizi tamamlamak için yollara düştük. İktidar İçin Eğitim Toplantıları’nı Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ve Genel Başkan Yardımcımız Lale Karabıyık Başkanlığında 7 bölgede 81 ilin katılımıyla gerçekleştiriyoruz.

İKTİDAR İÇİN EĞİTİM TOPLANTILARININ SONUCUSUNU YARIN ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ: Bugüne kadar 5 merkez ilde; İzmir, Burdur, Mersin, Diyarbakır ve Trabzon İl Örgütlerinin öncülüğünde, 54 çevre il örgütünün katılımıyla beş toplantı gerçekleştirdik. İktidar İçin Eğitim Toplantıları’nın altıncısını da İstanbul İl Örgütümüzün öncülüğünde 11 çevre il örgütümüzün katılımıyla bugün gerçekleştirdik. Yarın da Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla ‘İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayı’ düzenleyeceğiz. 

“İKİNCİ YÜZYILDA EĞİTİM HAKKI ÇALIŞTAYI” DÖRT BAŞLIKTAN OLUŞUYOR: Eğitim hakkı açısından temel eğitim, eğitim hakkı açısından mesleki teknik eğitim, ikinci yüzyılda yüksek öğretim kurumu ve istihdam politikaları, ikinci yüzyılda öğretmenlik mesleği. Üniversite öğretim görevlileri, eğitim sendikaları, hayatını eğitime adamış yazarlar, eğitim emekçileri, öğrenciler, veliler bu çalıştayda sunum yapacaklar. Hep birlikte eğitimin sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatıracağız.

İKTİDAR YAKIN BELKİ YARIN BELKİ YARINDAN DA YAKIN: Türkiye’yi ayağa kaldıracak, yürütecek, sonra da koşturacak programlarımız hazır. Bilgi ve birikimsizim fazlasıyla var. Heyecanlıyız, kararlıyız, inançlıyız. İktidar yakın, belki yarın, belki yarından da yakın! Biz hazırız, yolumuz açık olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir