Haberler Manşet

CHP’nin emeklilere bayramda 1500 TL ikramiye verilmesini içeren önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Telgraf habe:CHP’nin emeklilere bayramda 1500 TL ikramiye verilmesini içeren önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. TBMM Genel Kurulu’nda bayram ikramiyesinin 1100 TL olmasını içeren madde kabul edildi. İYİ Parti’nin 1.550 TL’lik önerisi de benzeri biçimde reddedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekliye bayram ikramiyesini 1100 TL’ye çıkartacakları ve düzenlemeyi kararname ile yapacaklarını açıklaması üzerine muhalefet, ikramiye artışının ancak kanunla yapılabileceği uyarısında bulunmuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülen torba yasaya eklenen madde ile emeklilere verilen bayram ikramiyesi 100 TL artırılarak 1100 TL yapıldı. Emekliye ikramiye CHP’nin seçim vaadi olarak gündeme gelince hükümet 2018’den itibaren dini bayramlarda emeklilere bin TL ikramiye vermeye başladı. 3 yıldır ikramiyede artış yapılmamış, bu da eleştiri konusu olmuştu.

Görüşmeler sırasında CHP ve İYİ Parti’den gelen ikramiyenin 1500 ve 1550 TL’ye çıkartılması önergeleri ise AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç de ikramiyenin 1500 TL olması için kanun teklifi sunmuştu, ancak bu teklif gündeme alınarak görüşülmedi.

İkramiyenin sadece 100 TL artırılarak 1100 TL’ye çıkarılmasını eleştiren CHP Sözcüsü Faik Öztrak konuya ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Cumhuriyet Halk Partisinin emeklilere bayramda 1500 lira bayram ikramiyesi verilmesine dair kanun teklifi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Emeklinin hakkını gasp edenler, Bunun hesabını emeklilerimize sandıkta tıpış tıpış vereceksiniz.”

CHP Muğla milletvekili Süleyman Girgin de “CHP olarak TBMM Genel Kurulunda emekli ikramiyelerinin 1000 Liradan 1500 Liraya yükseltilmesi için verdiğimiz önerge AKP ve MHP Milletvekilleri tarafından tekrar reddedilmiştir. Yandaşa gelince cömert olanlar sıra emekliye gelince eli titriyor” dedi.

İYİ Parti’nin emeklilere ödenecek bayram ikramiyesinin 1550 TL’ye çıkartılması önergesi de AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir