Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar – İbrahim Akın Yazılı Bir Basın Açıklaması Yaparak, ” Kayyımcı zihniyet şimdi de İstanbul’u gasp etmeye çalışıyor? dediler.

Eş Sözcüler konuyla ilgili şu açıklamayı yaptılar.

AKP-MHP bloku, iktidarını sürdürebilmek için saldırılarına devam ediyor ve halkların iradesini ezmeye çalışmakta sınır tanımıyor. 
Halkın seçme ve seçilme hakkını yok sayarak, seçmenlerin iradesini gasp ederek, HDP’nin seçimle kazandığı 48 belediyeye kayyım yoluyla el koyup, seçilmiş meşru belediye başkanlarını görevden uzaklaştıran ve cezaevlerine yollayan siyasi iktidar, şimdi de yargı yoluyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinde hukuk dışı kirli bir oyun sergiliyor.

İktidar, temelsiz ve hukuksuz suçlamalarla kendine muhalif kurumları sindirmek için yargıyı araçsallaştırmaya, adeta iktidarın operasyon aracına dönüştürmeye çalışıyor. İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu hukuksuz bir şekilde mahkeme önüne çıkarıp ona ceza biçen zihniyet, HDP’ye karşı açılmış olan kapatma davasının mimarı olan kayyımcı anlayışın bir başka ürünüdür.

İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, İstanbul halkı tarafından seçilmiş, meşru belediye başkanıdır. Zorlama suçlamalarla ülkenin en büyük kentinin belediye başkanına hapis cezası verilmesi ve siyaset yasağı ile susturulmaya çalışılması asla kabul edilemez. 

Yeşil Sol Parti olarak siyasi iktidarı halkın iradesine saygı göstermeye, ülkede gerginlik yaratan uygulamalardan vaz geçmeye ve hukuk dışı uygulamalarına son vermeye, tüm demokrasi güçlerini bu hukuk ve demokrasi dışı zihniyete karşı mücadeleye çağırıyoruz. 

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri
Çiğdem Kılıçgün Uçar – İbrahim Akın

Bir Cevap Yazın