Ana Sayfa İnsan Hakları Cihan’a ve Can’a ziyaretçi yasağı uygulanacak

Cihan’a ve Can’a ziyaretçi yasağı uygulanacak

0
Cihan’a ve Can’a ziyaretçi yasağı uygulanacak

Cihan ve Can’a 18 Mayıs’da devam edecek mahkeme gününe kadar ilk ziyaretçi yasağı uygulanıyor.

Can, hukuk ve siyaset biliminde çift anadal yapan ve Fransızca öğrenen bir öğrenci. Can da Cihan gibi siyasi tutuklu.

Can Memiş

https://twitter.com/freecihanerdal/photo

Ne olmuştu ?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilen Kobani eylemlerine ilişkin operasyonda LGBTİ+ aktivisti Cihan Erdal da gözaltına alındı.

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Erdal, tez araştırması kapsamında İstanbul’daydı.

Cihan Erdal, iki dönem üst üste Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliği yapmıştı. Uzun yıllar boyunca Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve HDP’nin LGBTİ+ komisyonlarında da yer alan Erdal, LGBTİ Barış Girişimi’nin de kurucularından.

Erdal, MYK üyesi olduğu dönemde HDP’nin LGBTİ+ haklarına ilişkin çalışmalarında yer almış, LGBTİ+ hakları alanında parti içerisindeki çalışmalarının yanı sıra kamuoyuna dönük çalışmalar da yürütmüştü.

Kobani eylemleri operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014’te düzenlenen “Kobani eylemlerine ilişkin soruşturma” kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verildi.

(25 Eylül) sabah saatlerinde yapılan polis baskınlarıyla, HDP’den eski milletvekili, eski ve yeni MYK üyeleri, belediye başkanı ve çok sayıda parti yöneticisi evlerinden gözaltına alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here