Haberler

Çin’in Latin Amerika’daki nüfuzu büyüyor: Küba puroları

Latin Amerika’da gücünü birçok alanda büyütmeye devam eden Çin, Küba’nın devlete ait olan puro şirketi Habanos S.A. bir açıklama yaparak geçen yıl Çin’in İspanya’dan aldığı puroların talebe yetersiz kalması nedeniyle Küba’dan alınacağını duyurdu.

Reuters’ta yer alan habere göre; Habanos S.A. Çin’de oluşan devasa talebin olumlu olduğunu ancak geçen yıl oluşan talep yetersizliğin meydana getirdiği %4’lük gelir düşüşünün telafi edilemediği belirtildi.

Cohiba, Montecristo ve Partagas gibi birçok el sarması puro markasına sahip olan Küba, salgın sebebiyle purolara yönelik gelişen talepte önemli bir talep yetersizliğiyle karşı karşıya.

Uzun yıllardır emperyalist bir güç olan ABD’nin yaptırımlarıyla ayakta kalan Küba’nın en önemli ihracat kalemi olan puro, hem salgın hem de özellikle salgın koşullarında ABD ambargosunun etkisiyle %11 oranında bir küçülme yaşadı.

Habanos S.A, Küba purolarının dünyanın en büyük talebini oluşturan ABD’ye giremediğine dikkat çekerken, Avrupa piyasası Küba puroları için yaklaşık tüm piyasanın yüzde 50’sini oluşturmaktadır. Çin’in de içinde bulunduğu Asya piyasası ise sadece yüzdde 16 civarında bir yer kaplamakta.

Asya-Pasifik bölgesinde yaklaşık olarak yüzde 12 talep büyümesi yaşayan Küba, artık Çin’in en büyük puro tedarikçisi haline gelecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir