Haberler

Danıştay’ın iptal ettiği ihale daha yüksek fiyatla aynı firmaya verildi

AKP’nin ihale yolsuzlukları bitmiyor. Bursa’da gerçekleşen metro ihalesi Danıştay tarafından “pazarlık usulüyle” yapıldığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Yeniden yapılan ihale bu sefer daha yüksek miktardan aynı usul ile aynı firmaya verildi.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Tam kapanmada tam usulsüzlük yapılıyor. Danıştay’ın iptal gerekçesi olan ‘pazarlık usulüyle ihale’ tekrar yapıldı. İhale aynı firmaya bu kez daha yüksek bedelle verildi. Nereden bakarsanız bakın hukuksuzluk ve kamu zararı var” dedi.

Kamu zararı doğdu

CHP’li Akın, Bursa’da Emek-Şehir Hastanesi arasına yapılacak raylı sistem hattıyla ilgili ihalenin, Danıştay 13. Dairesi’nce “istisna olması gerekirken ‘21-B’ pazarlık usulüyle belli firmaların davet edilerek yapılmasının rekabete aykırı olduğu” gerekçesiyle iptal edildiğini anımsattı.

Akın, “Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) söz konusu ihalenin iptal edilmesine neden olan pazarlık usulüyle tekrar ihale süreci başlatmak için bu hafta başında düğmeye bastı. Kapalı olduğu gerekçesiyle iptal edilen ihaleye yine kapalı şekilde sadece bazı firmalar davet edildi. İhale aynı firmaya bu kez daha yüksek bedelle verildi. Daha önce 1.6 milyar TL olan bedelin 1.9 milyar TL’ye çıktığını duyuyoruz. Hem usulsüzlük yapılıyor hem de 300 milyon lira tutarında kamu zararı yaratılıyor. Bu ihaleyi şeffaf bir şekilde yapsaydınız ne iptal edilirdi ne de ikinci kez yapılan ihalede bir kamu zararı oluşurdu. Tam kapanmada tam usulsüzlük yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir