Ana Sayfa Haberler Dardanel’de skandal: “Zehirlenen 60 işçi hastane yerine eve gönderildi”

Dardanel’de skandal: “Zehirlenen 60 işçi hastane yerine eve gönderildi”

0
Dardanel’de skandal: “Zehirlenen 60 işçi hastane yerine eve gönderildi”

DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Dardanel fabrikasında gece vardiyasında çalışan 60 işçinin zehirlendiğini Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Aslan paylaşımında, işçilerin başına gelecek her türlü olumsuzluktan Dardanel yönetiminin sorumlu olduğuna dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’na konuyu inceleme çağrısında bulundu.

Dardanel yönetimi tarafından, işçilerin hastaneye götürülmek yerine eve gönderildiğini belirten Aslan, “İş yerinde işçi sağlığı ve işçi güvenliğinin alınması patronların insafına bırakılamaz. İşçi arkadaşlarımızın yaşayacağı her türlü olumsuzluktan Dardanel yönetimi sorumlu olacaktır” dedi.

Dardanel’in işçi düşmanlığı bitmiyor!

Daha önce, Dardanel’de işçilerde Koronavirüs tespit edilmesi üzerine fabrika yönetimi, ‘Kapalı devre çalışma sistemi’ adı altında kölelik koşullarını andıran bir sistemle, işçileri 14 gün süreyle fabrikada tutmuştu. Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha kurulu kararı dayanak yapılarak uygulanan sistem, kanunlara aykırı olmasına ve gelen tepkilere rağmen sürdürülmüştü.

Dardanel’in işçi düşmanlığı ise halen devam ediyor. DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, dün gece vardiyasında çalışan 60 işçi, temizlikte kullanılması gereken bir kimyasal sonucunda zehirlendi.

Aslan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Dardanel’de sorunlar ve skandallar bitmiyor. Salgında işçileri yurtlarda karantina altında çalıştırarak üretimi her koşulda sürdüren işletme dün gece temizlikte kullanılması gereken bir kimyasal sonucunda gece vardiyasında 60 işçi zehirlendi.”

İşçiler hastane yerine eve gönderildi!

Zehirlenen işçilerin hastane yerine eve gönderildiğini söyleyen Aslan, işçilerin yaşayacağı her türlü olumsuzluktan Dardanel yönetiminin sorumlu olduğuna dikkat çekerek “Dün gece zehirlenmede işçileri hastaneye götürmek yerine, işçiler evlerine gönderildi, sonra fenalaşan işçiler olunca tekrardan tüm işçiler hastaneye çağrıldı. Sağlık Bakanlığı, bu konuda bir inceleme başlatmalı ve kullanılan kimyasalın ne olduğu açığa çıkarılmalı.” dedi.

“Yaşanan bu zehirlenmeden dolayı işçi arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. İş yerinde işçi sağlığı ve işçi güvenliğinin alınması patronların insafına bırakılamaz. İşçi arkadaşlarımızın yaşayacağı her türlü olumsuzluktan Dardanel yönetimi sorumlu olacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here