Ana Sayfa Ekoloji Datça Demokrasi Platformu, sahilin MUÇEV üzerinden kiraya verilmesi kararına karşı yargıya başvurdu.

Datça Demokrasi Platformu, sahilin MUÇEV üzerinden kiraya verilmesi kararına karşı yargıya başvurdu.

0
Datça Demokrasi Platformu, sahilin MUÇEV üzerinden kiraya verilmesi kararına karşı yargıya başvurdu.

Telgraf ekoloji:Datça’nın doğal ve tarihi zenginliklerinden Güllük Yolu, Gebekum sahilinin Çevre Bakanlığı tarafından kiralanması kamuoyunda tepkilere neden oldu. Datça Demokrasi Platformu, sahilin MUÇEV üzerinden kiraya verilmesi kararına karşı yargıya başvurdu.

ESMA TURAN‘ın haberi :Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, Datça’nın Güllük Yolu, Gebekum olarak bilinen bölgesindeki sahilin belli bir bölümünü Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) üzerinden kiralamaya karar verdi. Datçalılar, Datça Demokrasi Platformu önderliğinde bu kararlara karşı hem internet üzerinden hem de doğrudan iletişime geçerek imza topladı. 

Datça Kaymakamlığı önünde buluşan ve ıslak imzalı dilekçelerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yollayan 33 Datçalının verdiği dilekçede “Muğla ile Datça, Güllük yolu mevkiindeki Gebekum olarak bilinen bir alanın kiralama ihalesinin 08.04.2021 tarihinde yapılacağı ilan yoluyla duyurulmuştur. İhale sonucu hakkında bir açıklama yapılmamıştır. Bu nedenle, aşağıdaki sorularıma cevap verilmesi ve hukuka aykırı bulduğum ihalenin iptalini talep ederim” denildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yollanan dilekçelerde cevaplandırılması istenen sorular şöyle sıralandı: 

1-Kira sözleşmesi geçerliliği kiralananın ne olduğunun belirtilmesine bağlı olduğundan, koordinatlar açıklanmayan ve yer verilmeyen vaziyet planına göre ihalesi yapılan yerin tam olarak sınırlarının koordinatlarıyla bildirilmesini, 

2-Söz konusu yerin, Kıyı Kanunu’nda kıyı olarak tanımlanan bölge olması halinde, Anayasa’nın 43. maddesi ve Kıyı Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca herkesin serbestçe yararlanmasına açık olan ve olması zorunlu bir kıyı alanının kiralanmasının sebebinin bildirilmesini,

3-Anayasa ve Kanun’da belirtilen ilkeler aykırı bir tasarruf olamayacaksa, herkesin serbestçe yararlanmasına açık olan kıyı alanını kiralamak her iki taraf, özellikle de kiralayan açısından mantıksız bir tasarruf olacağından, hangi mantık ve hukuki dayanakla alındığı konusunda bilgi verilmesini,

4-Kiralanan yer kıyı alanı değilse, hangi nedenle devletin hüküm ve tasarrufu altında alan olduğunun bildirilmesini; anayasaya göre devletin hüküm ve tasarrufu altındaki varlıklarla ilgili tasarrufların kamu yararına uygun olması zorunlu olduğundan, kiralama ihale kararının hangi gerekçeyle kamu yararına olduğunun ihaleye çıkarma kararının bir örneği verilmek suretiyle açıklanmasını, talep ederim.” 

33 ıslak imzalı dilekçenin topluca teslim edilmesinin ardından yapılan açıklamada, her gün sabah saat 11.00’de bir gün önce toplanan ya da o gün oraya gelerek imza veren yurttaşların itiraz dilekçelerinin topluca Datça Kaymakamlığı’na verileceği belirtilirken, internet üzerinden itiraz dilekçesi vermek isteyenlerin CİMER’e başvurabilecekleri ve bütün yurttaşların bu haklı davalarına sahip çıkmaları istendi.

Datça Platformu “https://www.change.orgIdatcayisavunuyoruz” hesabı üzerinden Datçalıları karara karşı imza vermeye çağırdılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here