Haberler

‘Demans’ hastası Aysel Tuğluk’un cezasının ertelenmesi gerekir raporuna rağmen serbest bırakılmıyor

etelgraf haber-

İHD İzmir Şubesi, hasta tutuklu Aysel Tuğluk hakkında cezaevinde kalamayacağı yönündeki raporları hazırlatarak, derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan hasta tutuklu Aysel Tuğluk’un durumuna dikkati çekti. Konak Eski Sümerbank önünde yapılan açıklamada, “Ağır hasta mahpuslar ölüyorlar, Susma” pankartı açıldı. Açıklamaya İHD’lilerin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve İzmir Barış Anneleri Meclisi üyeleri de katıldı.  İHD İzmir Şube Yöneticisi Ayşenur Kizaroğlu, cezaevlerinde sistematik olarak hak ihlallerinin yaşandığını belirterek, “Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin önlenmesi için yürüttüğümüz mücadelenin talepleri ülkeyi yönetenler tarafından büyük bir dirençle karşılanmakta, hapishanelerden gelen ihlal bildirimleri, ihlallere her geçen gün yenilerinin eklendiğini göstermektedir. Nitekim şartlı tahliye ve denetimli serbestlik haklarının keyfi olarak engellenmesi, infaz yakma ve çıplak arama ile daha da ağırlaşan hak ihlalleri ve sistematik hale getirilen ağır tecrit, S Tipi Hapishanelerle başka bir boyut kazanmış bulunmaktadır” diye belirtti. 

‘HUKUKSUZLUĞA MARUZ KALDI’ 

Tuğluk’un yaşamı boyunca birçok hukuksuzluğa maruz kaldığını ifade eden Kizaroğlu, “Genç bir siyasetçi olan Tuğluk, uzun ve meşakkatli siyasal yaşamı boyunca sayısız zorluğa göğüs germiş, birçok hukuksuzlukla karşı karşıya kaldı. Bunların hepsini mücadelesinin bir parçası görerek sabır ve metanetle karşılamıştır. Ancak sevgili annesi Hatun Tuğluk’un 13 Eylül 2017 tarihinde ölümünün yol açtığı acı daha dinmeden yaşadığı kabulü imkânsız olaylar, yaşamına yeni yükler getirmiştir” ifadelerini kullandı. 

TAHLİYE EDİLMİYOR 

Tuğluk’un ciddi sağlık sorunlarının olduğunu aktaran Kizaroğlu,  Tuğluk’un cezasının ertelenmesinin gerektiğine dair raporlara rağmen serbest bırakmadığını kaydetti. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan rapora değinen Kizaroğlu, “Aysel Tuğluk’un; ‘demans’ hastalığından muzdarip olduğu, hayatını sürdürmek için ikinci kişilerin yardımına ihtiyaç duyduğu açık biçimde belirtilmiştir. Kurul, ceza infaz kurumu koşullarında yaşamını yalnız biçimde idame ettiremeyeceğine vurgu yaparak, cezasının infazının ertelenmesi gerektiğini dile getirmiştir. Bu tartışma götürmeyen tıbbi hakikate rağmen Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı;  Adli Tıp Kurumu 3’üncü İhtisas Kurulu’nun ,  ‘hayatını yalnız biçimde idame ettirebileceği’ vurgusu taşıyan tıbbi dayanaktan yoksun raporunu esas aldı. Bunun sonucunda 3 Eylül 2021 tarihinde infaz erteleme talebini reddetti” dedi. Kizaroğlu, Tuğluk’un derhal serbest bırakılması gerektiğini söyleyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir