ANKARA – HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, kimyasal silah kullanımının insanlık suçu olduğunu ifade ettiği paylaşımı nedeniyle dava açıldı.   Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın müdafiliğini yapan Savunma Grubu, Demirtaş hakkında yeni bir dava açıldığını duyurdu. Açıklamada, Demirtaş’ın 19 Ekim 2022 tarihinde kişisel Twitter hesabı üzerinden kimyasal silah kullanımının insanlığa karşı işlenen suçlar arasında yer aldığına işaret ettiği bir paylaşımın suça konu olduğu belirtildi. 

MANEVİ TAZMİNAT DAVASI 

Savunma Bakanlığı’nın, Demirtaş hakkında “örgütü propagandası” ve “devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurusu üzerine soruşturma başlatıldığını açıklayan Demirtaş Savunma Grubu, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin kişilik haklarına, onur ve saygınlığına saldırı” gerekçesi ile aleyhte 100 bin liralık manevi tazminat davası açıldığı belirtildi.

  ‘SUÇ UNSURU TAŞIMIYOR’

 Savunma Grubu’ndan soruşturmayla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Sayın Demirtaş’ın açıklaması tamamen ifade özgürlüğü kapsamındadır. Manevi tazminat davasına ve suç duyurusuna konu edilen ifadeler suç unsuru taşımadığı gibi, herhangi bir kişi veya kuruma yönelik haksız saldırı niteliğinde de değildir. Açılan dava ve yapılan suç duyurusunun hukuk, akıl ve mantıkla izahı yoktur. İfade hürriyetini ve siyasal tartışma özgürlüğünü yargı eliyle boğma ve sindirme dışında bir anlam taşımayan bu yaklaşım, aynı zamanda müvekkilimiz Sayın Demirtaş’a karşı yıllardır süren organize ve kurumsal nefret pratiğinin en net örneklerinden biridir. Sayın Demirtaş’ı, haklı olmasından aldığımız motivasyonla savunmaya devam edeceğiz!”  

ma

Bir Cevap Yazın