Ana Sayfa Haberler Demiryolları’nda insan canı hiçe sayılıyor: 2020’de denetim yapılmadı, bakımlar taşerona verildi

Demiryolları’nda insan canı hiçe sayılıyor: 2020’de denetim yapılmadı, bakımlar taşerona verildi

0
Demiryolları’nda insan canı hiçe sayılıyor: 2020’de denetim yapılmadı, bakımlar taşerona verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 Yılı Faaliyet Raporu’nda, demiryollarındaki denetim faaliyetlerinin yapılmadığı ortaya çıktı. Bu durumu Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yazılı soru önergesi vererek, demiryollarındaki bakım faaliyetlerinin ne durumda olduğunu sordu.

BirGün’den Hüseyin Şimsek’in haberine göre; CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın demiryollarındaki bakım faaliyetlerinin ne durumda olduğuna ilişkin yazılı soru önergesini cevaplayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, denetimlerin Koronavirüs nedeniyle yapılmadığı, bakımların ise taşeron firma tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi.

Demiryolları taşerona emanet

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından verilen yanıta göre, denetimlerin gerçekleştirilemediği demiryollarında, bakım işlemlerinin kontrolü de uzaktan yetkilendirilmiş kalite belgelendirme kurumlarına havale edilirken, yanıtta şu ifadelere yer verildi: “Bakanlığımız personeli tarafından 2020 yılı içinde yapılması planlanan denetimler, Covid-19 salgını mücbir sebebine yönelik tedbirler nedeniyle gerçekleştirilememiş olmakla birlikte, bakımdan sorumlu birimlerin rutin denetimleri ise ‘uzaktan’ belgelendirme kurumları tarafından yapılmıştır. Belgelendirme kurumları tarafından yapılan söz konusu denetimler ise bu nedenle faaliyet raporuna dahil edilmemiştir.”

Kazalara(!) davetiye çıkarıyor

CHP’li Akın, Türkiye’de son dönemde demiryollarında yaşanan ölümlü kazaların hafızalarda tazeliğini koruduğuna işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan denetim faaliyetlerinin yapılmaması, bakım denetimlerinin ise belgelendirme kurumlarına havale edilmesi, akıllarda soru işaretlerine neden oluyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın kendi personeli yerine uzaktan yetkilendirdiği kurumlar tarafından yaptığı denetimlerin ne kadar sağlıklı olduğu da bilinmiyor. Denetimlerin tam ve sağlıklı olarak yapılmaması, maalesef yeni kazalara davetiye çıkarıyor.”

“Taşeronun tecrübesi yok”

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir ise uzaktan yetkilendirilen denetim kuruluşlarının bakım hizmetlerine hâkim olmadığını söyledi. Bu uygulamanın büyük riskler barındırdığını söyleyen Özdemir, “Taşeronlaşma artık hat safhada. Uzaktan bakım denetimi de bu taşeronlaşmanın bir sonucudur. Denetimi yapan taşeron kuruluşların bu yönde bir tecrübesi bulunmuyor. Kurumun yetişmiş personeli ile bir şirketten alınan hizmet aynı olamaz. Her zaman daha verimsiz bir bakım gerçekleştiriyorlar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here