Ana Sayfa Manşet Demokrasi Konferansı binlerce izleyicinin katılımıyla başladı

Demokrasi Konferansı binlerce izleyicinin katılımıyla başladı

0
Demokrasi Konferansı binlerce izleyicinin katılımıyla başladı

Telgraf Haber:

Toplumun her kesiminin talep ve mücadelelerini ortaklaştırmayı hedefleyen Demokrasi Konferansı, 200’ü aşkın bileşenin katılımıyla başladı.   Toplumun birçok kesimine ulaşarak talepleri ve mücadeleleri ortaklaştırmayı hedefleyen ve uzun zamandır hazırlıkları devam eden Demokrasi Konferansı, Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde başladı. “Ekmek, Özgürlük, Adalet” sloganıyla gerçekleşen konferansta 200’ü aşkın bileşen yer alıyor. Konferans, Ahmet Türk, Canan Arın, Celal Fırat, İhsan Eliaçık, Genco Erkal, Melda Onur, Murathan Mungan, Nejla Kurul, Öztürk Türkdoğan, Rıza Türmen, Şebnem Korur Fincancı, Tarık Ziya Ekinci ve Zülfü Livaneli’nin çağrıcılığıyla bir araya gelme kararı almıştı. Konferansın gerçekleştiği salona, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Halklar ve inançlar için eşit yurttaşlık, özgür bir gelecek” “KHK’ler iptal edilsin”, “Eşit, özgür, barış içinde bir ülkede yaşamak istiyoruz”, “Dayanışmayı ve direnişi büyütüyor, özgür ve bilimsel eğitim istiyoruz”, “Vardık, varız, var olacağız”, “Mültecilerin mücadelesi demokrasi mücadelesidir”, “Tek adam değil hukuk devleti” pankartları asıldı. 

Tilbe Saran’ın konferansın amaçlarına ve hedeflerine ilişkin sunumu ile başlayan konferans, Rıza Türmen’in açılış konuşmasıyla devam edildi. 

Rıza Türmen, Demokrasi Konferansı’nın barış, özgürlük, eşitlik, iş, aş, ekmek ve adalet isteyenlerin, Deniz Poyrazların konferansı olduğunu belirterek, “Yola çıkışın ilk adımıdır. Hep birlikte yürüyeceğiz” dedi. Toplumun birçok kesimine ulaşılarak talep ve mücadeleleri ortaklaştırma hedefiyle uzun zamandır hazırlıkları yapılan Demokrasi Konferası, Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde başladı. “Ekmek, Özgürlük, Adalet” sloganıyla gerçekleşen konferansa, 200’ü aşkın bileşen katıldı. “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Halklar ve inançlar için eşit yurttaşlık, özgür bir gelecek” “KHK’ler iptal edilsin”, “Eşit, özgür, barış içinde bir ülkede yaşamak istiyoruz”, “Dayanışmayı ve direnişi büyütüyor, özgür ve bilimsel eğitim istiyoruz”, “Vardık, varız, var olacağız”, “Mültecilerin mücadelesi demokrasi mücadelesidir” ve “Tek adam değil hukuk devleti” pankartlarının yer aldığı konferans, yapılan sunumların ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski Yargıcı Rıza Türmen’in açılış konuşmasıyla başladı. 

DENİZ POYRAZLARIN KONFERANSI

 Konferansın demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik, iş, aş, ekmek ve adalet isteyenlerin konferansı olduğunu belirten Türmen, “Bu konferans Deniz Poyrazların konferansıdır. Bugün neden buradayız çünkü artık susmaya dayanamıyoruz. Çünkü adaletsizliğe, baskıya daha fazla boyun eğmediğimiz için buradayız. Biz bunun için varız dediğimiz için buradayız. Özgürlük, adalet, eşitlik, iş, aş, ekmek gibi taleplerin hiçbiri bir diğerinden daha önemli değildir. Hepsinin temelinde demokrasi vardır. Bir başka hak talebinde bulunan başka hak taleplerine kayıtsız kalamaz” dedi.

 İLK ADIM 

Kamusal alanların iyice karanlıklaştığının altını çizen Türmen, “Bu konferansın amacı bir yandan karanlıkları aşmak, sesi duyulmayanların sesini duyurmak; öte yandan bütün hak taleplerini demokrasi çerçevesinde geliştirmek ve ülkeyi yeniden inşa edecek bir demokrasi talebi başlatmaktır. Yeni bir Türkiye programının da ipuçlarını bizlere vermektedir. Bu konferansın son değil başlangıç olduğunu söyleyebiliriz. Bu konferanstan yeni bir Türkiye’nin inşası için kol kola yürüyüp haklarından yoksun bırakılanların, ezilenlerin başlattığı bir hareket geliyor. Siyasetin amacını değiştirmeyi hedefliyoruz. Halkın siyasetin öznesi olduğu yeni bir siyaset anlayışının gerçekleştirmesi gerekiyor. Hep beraber, hep birlikte yola çıkıyoruz. Bu konferans yola çıkışın ilk adımıdır. Hepimizin yolu açık olsun hep birlikte yürüyeceğiz” diye belirtti. 

MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here