Ana Sayfa Haberler Demokratik Emek Meclisi, KESK’in Yapacağı Mitingler İçin Destek Çağrısı Yaptı

Demokratik Emek Meclisi, KESK’in Yapacağı Mitingler İçin Destek Çağrısı Yaptı

0
Demokratik Emek Meclisi, KESK’in Yapacağı Mitingler İçin Destek Çağrısı Yaptı

Demokratik Emek Meclisi (DEM), kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamayla Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından 18 ve 19 Aralık’ta düzenlenecek mitinglere destek çağrısı yaptı.

KESK, 2022 yılı bütçesine yönelik değerlendirmeler yapmış ve  “Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza” şiarıyla 18 Aralık’ta 2021 Diyarbakır ve İzmir’de, 19 Aralık’ta da 2021 İstanbul ve Ankara’da olmak üzere 4 ilde bölge mitingi yapacağını açıklamıştı.

Demokratik Emek Meclisi de dün yaptığı yazılı açıklamada Demokratik Emek Meclisi olarak bütün emekçileri, yoksulları, işsizleri, emeklileri, kısaca krizden etkilenen ve her gün giderek daha fazla yoksullaşan bütün kesimleri KESK’in çağırıcısı olduğu 18/19 Aralık mitinglerine güç vermeye, emekçilerin sesine ses katmaya davet ediyoruz” diyerek KESK’in düzenleyerceği mitinglere destek çağrısında bulundu.

Demokratik Emek Meclisi’nin yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde:

“İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza!

Saray tarafından hazırlanan ve daha hazırlanma aşamasında dahi 278 milyar lira açık içeren 2022 bütçesinde krizin yükü bir kez daha emekçilere ve yoksullara yıkılmak isteniyor. Türkiye dolaylı ve dolaysız vergilerle işçilerin-emekçilerin, sabit gelirlilerin sermaye sahiplerinden daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline getirilmiştir.

Yıllardan beri devam eden savaş konseptinin ve iç politikada pozisyon güçlendirme amacına yönelik yapılan sınır ötesi operasyonların, ülke ekonomisine ne kadar büyük yük bindirdiğini hep birlikte yaşayarak gördük. Halkın cebinden alınanlar işverenlere-patronlara, yandaş müteahhitlere teşvik, prim desteği, ‘hazine garantisi’, faiz olarak aktarılıyor; emekçiler daha fazla yoksullaşırken, bir avuç şirket ve sermaye sahibi küçük bir azınlık, kazancına kazanç katıyor.

Toplumsal cinsiyete duyarsız, eşitsizlikleri artıran bu bütçede kadınların ekonomik kaynaklara, kamusal hizmetlere, eğitime, sağlığa ve sosyal koruma haklarına eşitsiz erişimi, bakım ve ev içi emeği ile çifte mesaisi bir kez daha göz ardı ediliyor.

Emekçilerden alınanlar, eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe değil, silahlanmaya, savaşa, doğa talanına ve iktidarın destek beklediği silah tüccarı devletlere akıtılıyor veya bir avuç yandaşın aldığı üçer beşer maaşa, itibar adı altındaki şatafata, yandaş vakıflara-cemaatlere aktarılıyor.

Bir türlü kontrol altına alınamayan döviz kurlarındaki dramatik artışların, dış borcun ve sermaye sahiplerine garantili “müşteri” kapsamında devredilen tesislere ödenecek taahhütlerin bütçeye bindirdiği yük her geçen gün artıyor. Eğitim ve sağlık gibi kamusal hizmet alanlarına ayrılan paylar yerinde sayarken, hatta bazılarında geçmiş bütçe dönemlerine göre gerileme yaşanırken, güvenlik bürokrasisine ve diyanete ayrılan payda rekor üstüne rekor kırılıyor.

Pandeminin dünya çapındaki etkisi henüz geçmemişken ve Türkiye de bu süreç boyunca milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olmuşken, 2022 bütçesinde salgın sürecinin yönetilmesine ilişkin bir kalemin yer almamış olması, yönetenlerin halkın sağlığını korumak gibi bir önceliklerinin olmadığını gösteriyor.

Saray tarafından hazırlanan bu bütçe, Türkiye halklarının yüzde 99’undan alınacak paralarla ülkedeki yüzde 1’lik mutlu azınlığı refah içinde yaşatma tasarısıdır.

Emekçiler 2022 bütçesini reddediyor ve önümüzdeki günlerde alanlara çıkarak bütçe taleplerini yüksek sesle haykırmaya hazırlanıyor.

KESK, “Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza” şiarıyla 18 Aralık 2021 Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık 2021 İstanbul ve Ankara olmak üzere 4 ilde bölge mitingi yaparak emekçilerin ve ezilenlerin taleplerini seslendirecek. Kuşkusuz ki 2022 bütçesi ile sadece kamu emekçilerini değil, krizden etkilenen tüm kesimleri de yoksullaşmaktadır. Bu nedenle kamu emekçilerin bölge mitinglerinde dile getirecekleri talepler aynı zamanda krizden etkilenen tüm kesimlerin de talepleri olacak.

Demokratik Emek Meclisi olarak bütün emekçileri, yoksulları, işsizleri, emeklileri, kısaca krizden etkilenen ve her gün giderek daha fazla yoksullaşan bütün kesimleri KESK’in çağırıcısı olduğu 18/19 Aralık mitinglerine güç vermeye, emekçilerin sesine ses katmaya davet ediyoruz.

Direne direne kazanacağız!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here